Většina mužů, především manažerů, tráví ve společenské obuvi dvanáct a více hodin. Proto je u této obuvi kladen důraz především na pohodlnost. Můžeme mít správné držení těla, zdravou klenbu nohy a přesto při špatně zvolené obuvi může být den peklem. Jaká jsou tedy pravidla při výběru správné obuvi?
Nejprve musíme vědět na jakou příležitou budeme obuv užívat. Bude-li do zaměstnání, tudíž na každodenní nošení, je lepší matný design. Ale pokud bude určená na slavnostní události, svatby, plesy, promoce, vhodnější jsou designy lesklé. Obuv musí být vždy kožená a se šněrováním!!!
A jak má obuv sedět? Především nás nesmí tlačit špička a pata a zároveň chodilo v botě nemůže neplavat. Když se bude noha pouze dotýkat, je to v pořádku. V oblasti nártu by potom bota neměla být příliš těsná. Chodidlo by tedy mělo do obuvi přesně padnout a nohu lehce obepínat. Kožená bota se potom vytvaruje podle chodidla a obuv se stává velmi pohodlnou. Pokud bude bota tlačit, bude úzká, sice se vytvaruje také podle nohy, ale zároveň se zdeformuje a nebude vypadat dobře. To samé platí, když je v oblasti nártů příliš volného prostoru. Na botě vzniknou nepřirozené ohyby. Obuv ať už ji máme na jakoukoli příležitost, musíme nejdřív rozchodit a zvyknout si na ni. Nejlépe doma po večerech místo domácí obuvi. Vyhneme se tak puchýřům a otlačeninám. Pokud jste menšího vzrůstu, nikdy nevybírejte obuv s dlouhou špičkou. Postavu totiž ještě opticky sníží. Mějte také na paměti, že kožená podešev je určena pouze do interiéru.
Péče o obuv – Obuv nikdy neumývejte saponáty, ale jen mýdlem. Potom nechte zaschnout a vyleštěte hadříkem se stolním olejem nebo sádlem. Tím získá na trvanlivost a vynikajícímu vzhledu. Nepoužívejte chemické přípravky. Kůže potom praská. Pro denní čištění je nejvhodnější houbička v pouzdře, která se vejde i do aktovky. Ale pozor, musí být napuštěna např. včelím voskem nikoli chemií.
Foto © Depositphotos.com/stokkete