Jaká byla zlatá horečka na Klondiku

front.post
front.public: 07. 05. 2020
time01

Za zlatem se však noví dobrodruzi nehnali jen do Jižní a Střední Ameriky. Po objevení Ameriky se noví přistěhovalci začali hrnout hlavně do Severní Ameriky, kde bylo pro všechny dost půdy.



Zakládali tady farmy a zabírali stále více indiánských území. V zemi se začala budovat železnice a noví a noví osadníci pronikali stále dál na západ. V jejich stopách šli desperáti, lupiči a zloději  a také zlatokopové, kteří se doslechli, že se v řekách a horách Severní Ameriky našlo zlato.



Pokud se někde objevila zpráva o novém nalezišti docházelo k obrovské expanzi obyvatel do těchto míst. Snad nejznámějším masovým přesunem zlatokopů byla tzv. zlatá horečka na Klondiku, která koncem 19. století toto nehostinné místo zalidnila a umožnila jeho dočasný rozkvět. Dnešní město Dawson City v kanadském teritoriu řeky Yukonu je pozůstatkem této doby.   Zlatou horečku vyvolal George Carmack, který se s manželkou a švagry vydal do této oblasti hledat zlato na základě indiánské pověsti. V srpnu 1896 se jim to skutečně podařilo. Celá rodina si postupně zaregistrovala velkou část místních nalezišť a zpráva o pokladu se rychle rozšířila mezi novými osadníky.  


Začali houfně opouštět svá nová obydlí a hnali se za vidinou bohatství. Jejich cesta vedla stále víc na sever do hor, protože tam byly ještě volné a neprozkoumané pozemky. Cesta ledovým průsmykem Chilkoot byla velmi riskantní, bylo nutno vytesat 1 500 schodů do ledu a převýšení činilo 300 m. Každý z hledačů si musel nést vlastní zásobu potravin na dlouhou dobu, což umožnilo zbohatnutí i obchodníkům, neboť ceny potravin a vybavení stouply do závratných výší.  


Právě oni založili město Dawson City, kde se soustředil veškerý obchod a zásobování zlatokopů, ale také se zde vyměňovalo nalezené zlato za peníze a jeho nálezci je také nekontrolovaně utráceli. Město se stalo sídlem desperátů, kteří vraždili a okrádali, bujel zde hazard a neřesti všeho druhu. Sláva nově založeného města skončila spolu se zlatou horečkou.   


Ložiska byla postupně vytěžena a zabrána těmi šťastnějšími a když se objevily nové zprávy o nálezu zlata na Aljašce, davy lidí, stejně tak, jako se hrnuly do Klondiku, jej zase opouštěly a nastupovaly novou, strastiplnou cestu za vidinou zbohatnutí. Nehostinná krajina, zima, špatné vybavení, lupiči a neskonalá námaha byly příčinou smrti tisíců lidí.  Přežili jen ti nejsilnější. Zlatá horečka na Klondiku trvala pouhé dva roky, ale to stačilo k tomu, aby se oblast stala světoznámou. Tyto události jsou dodnes podkladem pro dobrodružné filmy a romány a město Dawson City udržuje pro turisty vzpomínku na tuto bohatýrskou dobu dodnes.