Jakarta

front.post
front.public: 17. 11. 2021
time01 – obnovený

Jakarta je další z exotických míst, minimálně tedy pro české občany. Jedná se o hlavní město Indonésie a jenom ona samotná má devět milionů obyvatel. Severozápad Jávy, což je ostrov, na jejíž severozápadě město leží, v šestnáctém století osídlili Portugalci. Co se týká vzniku Jakarty, tak je za něj považováno datum dvacátého druhého června 1527.  


V té době Jakarta měla jiný název. Dnešní jméno jí dali Japonci během druhé světové války, kteří převzali kompletní vládu nad městem. Jakarta jako taková je nechvalně proslulá dopravními zácpami, což tedy není nic zrovna dobrého pro turismus. Kdo je příznivec vládních sídel, tak se může vypravit k náměstí Taman Fattahilah. Zde najdete Toko Merah – to je sídlo holandského guvernéra van Imhoffa, ale také můžete najít i Kuřecí most, což je též pozůstatek Holandska v Jakartě. Na náměstí najdete například i Loutkové museum, to je poměrně dobrý tip na navštívení. Ovšem větší sbírkou se pyšní Národní muzeum, nacházející se na náměstí Merdeka. Sunda Kelapa je starobylý přístav, kde se můžete podívat na lodě, které postavili opravdoví mistři.  Samozřejmě si zde můžete pronajmout i lodičku a vydat se okolo celé flotily, přičemž se dá udělat menší přestávka, kterou vyplníte návštěvou rybího trhu. Monas, to je další z pamětihodností a monumentů Jakarty. Jedná se o sto třicet dva metrů vysokou národní památku. Úplně na samém vrcholu je plamen vyrobený z pětatřicetikilového zlata. Stavět se začal v roce 1961 a hotový byl roku 1975. Jelikož je to opravdu nesmírně vysoká stavba a lidé se chtějí podívat až na úplný vrch, tak po schodech by to s největší pravděpodobností nikdo nezvládl, tudíž se nahoru dostanete výtahem.   


Jakarta je i domovem mešit. Jedna z nejznámějších v tomto městě se jmenuje Istiqlal. Když se ještě vrátíme k vládním budovám, tak vězte, že Jakarta je doslova obklopená těmito typy domů. Například prezidentský palác se nachází na náměstí Merdeka a kdo by to chtěl vědět přesně, tak musí na severozápadní cíp. Nyní se vydáme na jihozápad Merdeky, protože tam se nachází socha Arjuny, od které se dostanete na tzv. hlavní tepnu Jakarty, která je lemována například hotely. Pro zbohatlíky jsou tu i honosná nákupní centra, přičemž jedno z nejdražších je Plaza Indonesia. Tady jsme přinesli pár zajímavostí o Jakartě, takže kdo chce, může se tam jet podívat.  


Foto © Depositphotos.com/Daga_p