K sluchátkům neodmyslitelně patří souhrn různorodých technických parametrů, které jsou v různé míře důležité pro výběr správného modelu. V našem slovníčku se vám pokusíme přiblížit nejdůležitější kvantifikovatelné parametry, které určují vlastnosti či kvalitu sluchátek.
Total Harmonic Distortion (THD) – udává se v % a větší hodnota je horší.
Indikuje přítomnost nežádoucích frekvencí ve zvuku, které měniče sluchátek (používá se i u reproduktorů) vytvoří. Určitá míra zkreslení je běžná pro jakoukoliv elektroakustickou součástku a lidské ucho má na ní různou citlivost. Ta se liší pro různé frekvence – v pásmu 100 až 2 000 Hz by mělo být obecně slyšitelné zkreslení nad 1%, kdežto u tónů pod 100 Hz si běžně nevšimneme ani 10%.
Běžně uváděná hodnota je průměr za všechny reprodukovatelné frekvenční pásma. Není to parametr, podle kterého se hodí rozhodovat – při srovnání sluchátek v různých cenových kategoriích zjistíte, že se odlišuje pouze minimálně a u nejlevnějších modelů jej pro jistotu výrobci raději neuvádějí.
Sound Pressure Level (SPL) – udává se v dB při určité frekvenci (většinou 1 kHz) a obecně je větší hodnota lepší. Jde o logaritmickou jednotku.
Hodnotu SPL lze považovat za hodnotu akustického výkonu sluchátek. Hodnotu 0 dB lze považovat za práh slyšitelnosti. Na druhé straně škály leží hodnota 140 dB, což je hranice bolesti. Rozdíl 1 dB je zároveň minimální slyšitelný rozdíl, rozdíl 6 dB znamená zdvojnásobení akustického tlaku a rozdíl 10 dB zdvojnásobení hlasitosti.
Sluchátka s vysokou hodnotou SPL jsou velmi citlivá na signál zdroje a mají velmi vysokou maximální hlasitost. Například kombinace vysoké hodnoty SPL s nižší impedancí znamená, že sluchátka bude možné poslouchat i na zdroji s nižším výkonem (MP3 přehrávač, smartphone). U sluchátek Koss se můžete setkat i s udáváním citlivosti v jednotkách XXX dB SPL/1 mW – jde v podstatě o to samé. Pro přenosná sluchátka tedy platí, čím více, tím lépe, neboť nemusíte tolik zesilovat přehrávač a šetříte baterie.
Udává se v Ω (Ohm).
Elektrický parametr měničů – odpor celého obvodu v sluchátkách. Tato hodnota je důležitá v souvislosti s výkonem zdroje, z kterého budete sluchátkům dodávat signál. Pro výstupy přenosných přehrávačů, počítačů, notebooků nebo jiných běžných zdrojů signálů jsou lepší sluchátka s nižší impedancí – u přesnosných do 100 Ohmů. Nižší odpor umožňuje dostatečně vybudit (rozhýbat) měniče i s menším množstvím energie, což například prodlouží výdrž přenosného přehrávače a také umožní dosáhnout potřebné úrovně hlasitosti. Většina modelů vyšší třídy má hodnoty impedance mnohem vyšší – 250 až 600 Ohmů.
Pro tato sluchátka je potřeba zvolit dostatečně výkonný zdroj signálu – sluchátkový zesilovač, nebo lepší AV přijímač či věž s kvalitním výstupem na sluchátka. Při připojení do nevhodného zdroje sluchátka budou hrát příliš potichu a nebudou mít dostatek energie na „rozhýbaní“ větších měničů – zvuk bude bez dynamiky.
Obecně lze říct, že menší impedance nevyžaduje tak vysoké napětí, což se hodí při provozu na baterky. Z pohledu vyšší kvality je ale lepší vyšší impedance z toho důvodu, že pak je poměr odporu kabelu a spojů i výstupního zesilovače proti odporu měniče zanedbatelný a tudíž méně ovlivňuje kvalitu. Kabel na přenosných sluchátkách musí být hlavně odolný proti pošlapání, zlomení, utržení…