Jazzová legenda Wayne Shorter

front.post
front.public: 06. 11. 2013
time01
Devítinásobný držitel cen Grammy, hudební vizionář a geniální jazzový saxofonista Wayne Shorter vystoupí již tuto středu 6. listopadu na závěrečném koncertu Strun podzimu ve Velkém sále Lucerny. V úctyhodných osmdesáti letech Shorter s nevyčerpatelnou invencí a energií stále formuje současnou jazzovou scénu a neochvějně kraluje koncertním pódiím.

Neztrácí nic ze svého pověstného elánu, nedávné jubileum se rozhodl oslavit vydáním novinkového alba Without a Net a následně velkým světovým turné, v rámci kterého zavítá i do Prahy.

 

V průběhu své bohaté hudební dráhy spolupracoval Wayne Shorter s nesčetnými muzikanty, kteří se stejně jako on nesmazatelně zapsali do historie moderní hudby, od Johna Coltrana, přes Milese Davise, Herbieho Hancocka až po Joni Mitchell či Carlose Santanu. Posledních třináct let však koncertuje převážně se svým elitním kvartetem ve složení Danilo Pérez, John Patitucci a Brian Blade, s nímž vystoupí i na pražském koncertu v rámci Strun podzimu. Svou schopnost propojovat rozličné hudební světy pak Shorter předvede v druhé polovině večera, kdy se se ke kvartetu  na podiu připojí PKF – Prague Philharmonia pod vedením Martina Kumžáka. Společně provedou Shorterovy skladby v jeho vlastních úpravách pro symfonický orchestr, mezi jinými novinku Pegasus, chybět ovšem nebudou ani starší skladby jako Lotus či Prometheus Unbound. Ochutnávku z připravovaného dokumentu o Wayne Shorterovi si můžete prohlédnout na http://www.youtube.com/watch?v=M8C80Bc5xTo.

 

Poslední vstupenky v ceně 450 Kč jsou v prodeji ve Vstupenkovém centru Strun podzimu a sítích Perfect System a Ticketpro, dále pak budou k dispozici od 18.30 v Lucerně v den konání koncertu.

 

Festival Struny podzimu definitivně uzavře 9. listopadu klubová noc Spotlight v Roxy / NoD, která se ponese převážně ve svůdném rytmu elektro-jazzu a urban soulu. Hlavní hvězdou večera bude charismatická zpěvačka Andreya Triana, kterou doplní manchesterské trio Go Go Penguin a mladý jazzový talent Ian Mikyska, stipendista Strun podzimu, se svou formací Profound Bass inspirovanou tanečními styly. Více informací na http://www.strunypodzimu.cz.

 

Středečním koncertem Waynea Shortera vyvrcholí 18. ročník festivalu Struny podzimu, jenž se stejně jako v předchozích letech nesl ve znamení velkých osobností hudební scény i inspirativních zážitků. V tradičně vyprodaných sálech se v průběhu sedmi podzimních týdnů představily přední osobnosti mezinárodní hudební scény na poli vážné hudby, jazzu i world music a festivalové publikum nešetřilo ovacemi. K hlavním hvězdám patřili Barbara Hannigan, jejíž koncert odstartoval letošní ročník Strun podzimu, Daniel Hope či Rufus Wainwright. Jedním z nejvýraznějších uměleckých zážitků festivalu byl bezesporu hudebně-divadelní projekt Zimní cesta v  Barrandovském ateliéru v imaginativním ztvárnění režiséra Jiřího Heřmana.

 

 

Wayne Shorter udělal první kroky na své cestě do muzikantské síně slávy v 16 letech, kdy vyměnil klarinet za saxofon a odehrál první tony toho, co sám nazývá „soundrackem svého života“. Filmová terminologie je v případě Shortera více než na místě. Kromě toho, že je velkým filmovým fanouškem, vizuální vyjádření a obrazotvornost promítá i do své hudební tvorby. V rozhovoru pro Jazztimes uvedl jeden z jeho spoluhráčů, že konkrétní filmové pasáže nezřídka používá jako jakousi netradiční součást partitury: „Vidíš tuhle scénu? Tak takhle chci, abychom zněli!“

 

Jako saxofonista i jako hudební skladatel byl již od počátku neúnavnou a inspirativní silou, která dodnes ovlivňuje budoucí směřování jazzové scény a nejen jazzovým fanouškům po celém světě ukazuje vzrušující možnosti žánrů. Hudební vzdělání získal na New York University, poté hrál v Jazz Messengers Arta Blakeyho a v 60. letech se stal členem tzv. druhého kvintetu Milese Davise. S ním, Herbie Hanckockem, Ronem Carterem a Tony Williamsem vytvořili jedno z nejvýraznějších jazzových uskupení své doby. Skladby Speak No Evil, E.S.P. nebo Nefertiti patří dnes již k jazzovým klasikám. Na počátku nové éry elektronického jazzu založil společně s Joem Zawinulem a českým hudebníkem Miroslavem Vitoušem legendární Weather Report, které pak 15 let vedl. Společně pak neúnavně experimentovali s hranicemi hudebních žánrů a obohatili jazz například o prvky art music, ethno, R&B či funku. V experimentování pokračoval Shorter i v 80. letech, kdy spolupracoval mimo jiné s Carlosem Santanou nebo Joni Mitchell.

 

V roce 2000 se spojil s pianistou Danilem Pérezem, basistou Johnem Patituccim a bubeníkem Brianem Bladem a jejich Wayne Shorter Quartet od té doby platí za jeden z nejkvalitnějších a nejstabilnějších jazzových ansámblů současnosti. Ač o několik generací mladší, nejsou jeho spoluhráči pouhými sekundanty, ale vyrovnanými hudebními partnery. Panamský pianista Daniel Pérez byl v minulosti členem kvintetu Dizzyho Gillespieho i jeho United Nations Orchestra, John Patitucci dlouhá léta spolupracoval s Chickem Coreou a Brian Blade sbíral zkušenosti na neworské hudební scéně.