Joe Satriani

front.post
front.public: 28. 07. 2019
time01

Joe Satriani je ikonou světové hudební scény, která přes svoji slávu není až tak známá široké veřejnosti. Přesto, že jeho melodie slyšíte v mnoha filmech, přesto, že se k němu chodí učit hrát na kytaru takové celebrity jako jsou členové skupiny Metallica je Joe v české kotlině známý spíše fajnsměkrům.Příznivcům hudebního stylu technometal není toto jméno jistě neznámé. Slavný americký kytarista a zpěvák se narodil 15.7.1956 v New Yorku v Long Islandu.Při hledání svého hudebního stylu se kromě kytary naučil perfektně ovládat i banjo a foukací harmoniku. Odborníci se nemohli na názvu jeho stylu shodnout, původně měl blízko k jazzu, dnes je označován jako technometal .Hudbě se věnoval od mládí, ale v roce 1984 založil vlastní hudební skupinu pod názvem Squares.


 


Jejím prvním úspěchem je vydání EP Joe Satriani. Nepřehlédnutelné je také instrumentální album „Surfin With The Alien“, která vydal v roce 1987.   V roce 1988 a 1989 vycházejí postupně za sebou dvě další alba a sice“Dreming No11.“ a „Flyning In A Blue Dream“. Zejména druhé je velmi pozoruhodné. Řada jeho úspěchů pokračuje, jeho jedenácté album vychází v roce 2004 pod názvem „Is There Love in Space“. Album je sólové a podle jeho vlastních slov se jeho obsah asi nejvíc blíží rocku. Na jeho předchozích nahrávkách jsme mohli sledovat jeho vývoj od bluesové polohy přes metal až po techno.   


 


Joe Satriani má již nyní své pokračovatele, jeho žákem je Kirk Hammet a Steve Vai, určitou dobu spolupracoval také se Stu Hammem / baskytarista/ a bubeníkem Jonathanem Moverem, Mickem Jaggerem a dalšími. Společně s Mattem a Gregem Bissonetovými vydal v roce 1992 album Extremist, je známa i jeho spolupráce s Johnem McLaughlinem. Joea Sartrianiho řadíme mezi hudební celebrity jejichž stopa v hudebních dějinách je nepřehlédnutelná.