Jimmy Page

front.post
front.public: 11. 02. 2016
000 
Zakládající člen kultovní kapely Led Zeppelin a jeden z nejlepších rockových kytaristů všech dob, to je anglický hudebník Jimmy Page.

 

Kytarový historik Robert Lynch o Jimmym jednou řekl, že na rockové scéně existuje jenom málo lidí, které můžeme označit za kytarové ikony a Jimmy Page je jednou z nich.

 

Britská kytarová legenda Jimmy Page je považován za praotce heavy metalu. Do Rock and rollové síně slávy byl uvedený dokonce dvakrát – jako člen The Yardbirds a poté za Led Zeppelin. Díky tomu se Jim definitivně zapsal do srdcí svých obdivovatelů. Díky The Yardbirds se dostal na pódia, zatímco Led Zeppelin ho už definitivně proslavil.

 

 

Začátky hraní na kytaru spadají do doby, kdy bylo Jimmymu dvanáct let. V té době měl za vzory dva kytaristy doprovázející Elvise Presleyho. Po roce 1963 se Jimmy začal věnovat kariéře studiového hudebníka a během několika let si ve studiu zahrál například s Rolling Stones, Joe Cockerem, Jeffem Beckem nebo Ericem Claptonem.

 

Skupina Led Zeppelin vznikla z původní The Yardbirds. Pro budoucí rockové kapely se Zeppelini staly vzorem, zejména díky vlastnímu stylu, experimentálnímu hraní a používání netradičních nahrávacích technik, slide, fuzz, pedal steel a akustických kytar.

První kytarou Jimmyho byla Resonet Grazioso od české značky Jolana. Ve skupině Yardbirds hrál na Fender Telecaster 1959, kterou dostal jako dárek od Jeffa Becka. Další kytarou byl Fender Stratocaster 1964. S dalším Telecasterem hrál hity Hot Dog a Ten Years Gone. Zálibu měl ve značce Gibson, proto následovala další kytara Les Paul Standard 1959 v jiné barvě a Les Paul Custom.

 

 

Asi nejznámější song od Zeppelinů „Stairway to heaven“ zahrál na slavnou dvoukrkou kytaru Gibson EDS-1275 Doubleneck. Nejoblíbenějším nástrojem z akustických kytar je dle svých slov nejkvalitnější kytara, kterou kdy měl v ruce. Byla jí Gibson J-200.  Jim vystřídal několik značek kytar, ale svojí nejoblíbenější získal od Joe Walshe z Eagles. Byla jí Gibson Les Paul Standard 1959.