Kam s televizí a jak ji chránit

front.post
front.public: 26. 10. 2017
000-obnoveny-obnoveny

Máte novou televizi? A už víte, kde bude stát? Že je trochu větší než ta, která nám už dosloužila? To je pochopitelné, všichni si chceme dopřát lepší a komfortnější podívanou. Nechceme ale kvůli tomu kupovat nový větší stolek pod televizní přijímač, který vlastně nepotřebujeme, nebo dokonce přestavovat nábytek v pokoji.


 


Nechceme a ani nemusíme, protože můžeme novou televizi zavěsit na stěnu. Nemusíme se bát, že nám spadne, stačí si vybrat ten správný držák a dodržet pokyny při montáži.


 


Při výběru správného držáku na televizi je potřeba znát dva údaje, a to hmotnost televize a VESA standard, což je vlastně je rozteč otvorů pro uchycení televize na držák. Údaj zjistíme na zadní straně každé televize. Například nástěnný držák Stell SHO 3310 v černé barvě je určený pro televize s obrazovkou o úhlopříčce 40" až 70" a hmotnosti do 40 kilogramů. VESA standard je 100 × 100 / 600 × 400. Malé rozměry i hmotnost držáku usnadní jeho instalaci, stejně tak vodováha, která je součástí balení a zaručí, že obrazovka bude v dokonalé rovině. Můžeme tak s klidem zapomenout na obligátní stolek pod televizi a přístroj umístit tam, kde ho můžeme nejpohodlněji sledovat. 


 



 


Na stěnu ovšem nemusíme umístit jen televizi. Je to skvělé místo i pro reproduktory. Také tady přichází firma Stell s řešením. Pár držáků z oceli, které umožňují svislé i vodorovné naklápění, s možností natočení o sto osmdesát stupňů Stell SHO 1110 unesou i 15 kilogramů. To je dostačující i pro vysoce kvalitní reproduktory. 


 


Jestliže jste si ale odpověděli na naši první otázku záporně a novou televizi ještě nemáte, můžeme vám dát tip. Je to televize s LED obrazovkou o úhlopříčce 49" (123 cm) Sencor SLE 49F13TC. Dokonale vykreslené detaily jsou pro tak velkou obrazovku nutností, a o to se postará Full HD rozlišení, díky němuž se sledování například přírodopisných snímků posouvá na vyšší úroveň. Široké pozorovací úhly zajistí také dokonalý obraz ze všech stran.


 


Jestliže nemáte možnost zrovna svůj oblíbený pořad sledovat, není nic jednoduššího, než si u tohoto přístroje jej nahrát na USB disk. Důležité je také komfortní a intuitivní ovládání, nebo možnost nastavení tzv. dětského zámku. Prostřednictvím trojice HDMI portů připojíte k televizi notebook, přehrávač či herní konzoli. Co je ale v této době možná tou největší předností přístroje je to, že prošel certifikovanými testy s D-Bookem, což je přehled základních technických parametrů, které musí splňovat televizní přijímače a tunery DVB-T2 určené pro tuzemský trh a je tedy plně připraven na příjem signálu nové generace DVB-T2 s kodekem H.265 HEVC. 


 


Letošní bouřlivé léto nás mohlo poučit, že je také třeba si doma užívanou elektroniku chránit. K tomu výborně poslouží přepěťová ochrana Sencor SSP 580. Její princip spočívá v tom, že zabezpečí napojené přístroje před velkými rozdíly napětí. Chrání elektrická zařízení před poškozením izolace přepětím vyšším, než které je schopná izolace vydržet. Není to jen o ochraně při bouřkách – také souběh vodičů a kabelů může způsobit přepětí. Některé spotřebiče totiž mohou vytvářet krátkodobě (i dlouhodobě) rušivé napětí a proudy. Může to být způsobeno špatnou instalací, ale i stářím, a tedy opotřebením dotyčného přístroje. Zejména starší technika proti tomu nemá instalovanou ochranu. Přepěťová ochrana Sencor SSP 580 je vybavena ochranou telefonního (RJ-11), síťového (RJ-45) i koaxiálního kabelu (IEC) a dokáže absorbovat tepelný ráz až 1836 joulů. Má také dva USB porty pro napájení nejrůznějších zařízení – telefonů, tabletů atd. Tato přepěťová ochrana má navíc funkcí master – slave, která má navíc funkci odpojení spotřebičů od napájecí sítě po vypnutí řídícího spotřebiče. To je důležité pro úsporu elektrické energie. U této konkrétní přepěťové ochrany je funkce zapojení zásuvek následující: 1x vždy zapnutá zásuvka, 1x zásuvka master a 3x slave. Přístroj je vybaven také dětskou pojistkou a je určen pro proud / napětí: 16 A / 250 V (max. 2300 W / 230 V). 


 


Více informací na http://www.sencor.cz a http://www.stell.cz