Kapské město nikdy nespí

front.post
front.public: 17. 05. 2019
time01

Když v roce 1487-8 obeplul Bartolomeo Díaz nejjižnější cíp Afriky, dal mu jméno Bouřlivý mys. Nevěděl tehdy ani, kde vlastně je a už vůbec ne, jakou budoucnost bude jednou toto místo mít. Později je král Jan II. nechal přejmenovat na Mys Dobré naděje, neboť se stalo nadějí pro námořníky, kteří zde doplňovali zásoby vody a potravin. Celkově to dlouho byl bezútěšný kus země poznamenaný vlivy celého světa.

Dnes je toto místo navštěvováno turisty z celé zeměkoule, kteří si chtějí užít luxusní dovolenou a navštívit turistický ráj – Kapské Město. Turista má pocit, že zde našel oázu v poušti. V Jihoafrické republice se totiž dá jen těžko najít bezpečné a kultivované místo,kde by respektovali bělochy a ti by necítili averzi původních obyvatel. Všude vám tu připomínají, abyste se drželi určených míst, nevycházeli bez doprovodu nebo za tmy. Původní černošské obyvatelstvo je zaostalé, všude po cestě jsou vědět kilometry slumů, doprovází vás obavy a beznaděj.


Při příjezdu do Kapského Města se ocitnete jako v jiném světě. Ani tady se sice nedoporučuje dávat najevo zámožnost a chodit ověšený drahými fotoaparáty v neosvětlených místech, ale je to spíše běžná opatrnost. Jinak všude cítíte zájem o turisty, snahu jim vyhovět, lidé jsou sice chudí, ale přesto upřímní, veselí a vstřícní. Je tu bezpočet turistických lákadel, luxusních restaurací, obchodů a drahých butiků, vyhlášených barů na Long Street, ale také kanceláří a firem. V restauracích se podávají vynikající pokrmy a výtečná vína, nealkoholické nápoje se zde příliš „ nenosí „.


I dnes je zde cítit vliv mnoha civilizací, což je pozůstatek dob, kdy se zde zastavovali námořníci a vnášeli sem kulturu svých domovin. Tento vliv se násobí i dnešním přílivem turistů celého světa, kteří chtějí na vlastní oči stanout na jednom z nejjižnějších míst zeměkoule a obdivovat pohled ze Stolové hory, což je zřejmě jedno z nejznámějších míst tohoto koutu světa. Určitě nesmíme minout hrad Dobré naděje ze 17. století, nebo muzeum prvních přistěhovalců umístěné v pevnosti obklopené vodním příkopem.


Když už jsme dojeli až sem, určitě navštívíme Akvárium dvou oceánů, které je součástí obrovského moderního zábavního komplexu a umožní nám sledovat podmořský svět i faunu pobřeží z té největší blízkosti, nebo Krugerův národní park. Součástí návštěvy Kapského města bývá též přístav a Waterfront. Rozlehlá botanická zahrada Kirstenbosch je dalším lákadlem, které nám zabere značné množství času vyhrazeného návštěvě zajímavostí Kapského města.


Při návštěvě Jihoafrické republiky se nám určitě vybaví první transplantace srdce provedená profesorem Barnardem. Tuto událost moderních dějin si připomeneme v Muzeu transplantace.


Velmi zajímavé je ale celé město, kterému už jeho poloha předurčuje výjimečnost. A je to výjimečnost nejen města jako takového, ale i jeho postavení v Jihoafrické republice, která jako by k němu nepatřila a řeší úplně jiné problémy. Z tohoto pohledu a pokud budeme mít čas předtím Jihoafrickou republiku alespoň projet na nás město bude působit jako z jiného světa.


 



Foto © Depositphotos.com/ Hein Schlebusch