Každý agent zná Browning

front.post
front.public: 17. 09. 2013
time01
23. ledna 1855 se narodil v americkém státě Utah John Moses Browning. Nikdo tehdy netušil, jak se za několik let toto jméno proslaví ve zbrojařském průmyslu. Jeho otec měl již tehdy obchod se zbraněmi, kde John získal své první znalosti. Byl to obchodník a zbraně uměl nejen prodávat, ale také opravovat. Tady měl jeho technicky nadaný syn možnost se seznámit s jejich mechanikou a vidět i možnosti jejich vylepšení. Už ve svých 14 letech zkusil vyrobit novou pušku pro svého bratra a docela se mu to podařilo. Když po otcově smrti převzal se svými bratry obchod, na čas musel vývoj nových zbraní opustit a věnovat se technickým vylepšením a opravám zbraní starých typů. Měl sice jiné ambice, ale obchod živil rodinu a to rozhodovalo.

Pak však navštívil jejich obchod zástupce Winchestrovy firmy, která měla již tehdy jméno na trhu se zbraněmi. Koupil jednu z Browningových pušek a ukázal ji vedení Winchestrovy společnosti. To byl začátek Johnovy cesty vzhůru.

Firma koupila od Johna Browninga práva na výrobu jeho pušky a umožnila mu pokračovat v jejich vývoji. Vzory, které pro Winchestrovu firmu navrhl, se staly velice žádanými a mnohonásobně zvýšily obrat firmy.

John Browning se ale stále zabýval myšlenkou vyrobit místo stávajících typů zbraň automatickou. Pracoval na této myšlence několik let a nakonec se mu to podařilo. Vyrobil pistoli, jejímž hlavním principem bylo, pokud to řekneme zjednodušeně, že plyny vznikající při výstřelu zbraň opět „ natáhnou“. Tato pistole se stala základním a do dnešních dob nepřekonaným typem, od kterého se odvíjejí všechna další vylepšení.

Pistole si rychle získaly oblibu a rozšířily se do světa zejména na počátku 20. století. Prvním vzorem byla kapesní pistole Browning 1900, která byla sestrojena o něco dříve. Je kompaktní, lehká a plochá, pohodlná do ruky a s výborně vyřešeným těžištěm. Nemohl jí konkurovat ani jeden v té době vyráběný typ revolverů a samočinných pistolí. Zpočátku se tyto pistole vyráběly ve dvou velikostech, avšak prodloužený model se neujal. Přesto se později znovu začal vyrábět v jiné formě. Tyto pistole jsou velmi nápadné svým tvarem.

Pistole Browning se staly takovým pojmem, že se tímto jménem začaly označovat krátké zbraně všeobecně, i když se jednalo o jiné typy. Značka začala rychle konkurovat dokonce i tehdy největšímu výrobci revolverů Colt a belgickým zbrojařským továrnám. Později tento typ převzaly i ony a známe je pod značkou FN.

Postupně vznikaly nové modely s různými vylepšeními a zdokonalenými funkcemi. Pistole se objevovaly ve výzbroji armády a policie například v Kanadě, Švédsku, v Rusku, Velké Británii, Řecku, ale také v Indonésii

John Browning dále pokračoval ve své práci a podařilo se mu vyvinout kapesní pistoli neobvykle malých rozměrů, která se vešla do dlaně, avšak neztratila nic ze své údernosti a kvality. Brzy se stala velmi oblíbenou osobní zbraní.

Mechanika pistolí Browning je základem většiny typů krátkých zbraní, které se vyrábějí až do současnosti a zatím nebyla překonána. Při jejich výrobě ji využívají všechny známé světové firmy a zatím to nevypadá, že by se objevil nový, lepší a dokonalejší systém mechaniky krátkých automatických zbraní. S Browningem se tedy budeme setkávat ještě hodně dlouho. John Moses Browning by z toho měl jistě radost.