Když na ryby tak do Norska

front.post
front.public: 12. 07. 2020
time01

Norsko a rybolov, to je velký pojem. Jestliže si člověk chce vyjet do Norska chytat ryby, tak záleží na období, ve kterém pojede, jinak je to třeba v dubnu a jinak zase v únoru. Ale půjdeme od začátku. Není dobré jet sám, je lépe mít sebou doprovod v podobě minimálně ještě jednoho člověka a úplně nejlépe by bylo mít větší tým.  


Pochopitelně tým se může skládat i z rodinných příslušníků, což by bylo nejlepší. V tom případě je nutné, vybrat dobré a klidné místo, řekněme poblíž fjordů. Záleží také na tom, jakou rybu chce člověk ulovit. V bezpečí fjordů plavou obvykle makrely.  



Ovšem treska není jedinou rybou, kterou tu můžete potkat. Norsko je domovem všech druhů tresek a v některých případech by se mohl na háček chytit i halibut, případně ďas, losos a spousta dalších. Rybolovu v Norsku musí rybáři přizpůsobit i svoje náčiní. Rybář potřebuje dobrý vláčecí prut s navijákem, k tomu i návazec s třásněmi. Je vhodné volit barevné kombinace, která má každá ryba v oblibě jiné. Tresky a jejich příbuzní jsou na červenou, žlutou a bílou barvu. Makrely zase reagují na stříbrnou v kombinaci s fialovou. Pokud se už rozhodnete jet na vlastní pěst, doporučujeme vybrat si nějakou cestovní kancelář, která vám zajistí potřebný komfort, to znamená, že samozřejmostí je přílet a zase odlet a k tomu i skupinu lovců.   To máme rodinný rybolov spojený třeba s výlety, ale je tu varianta, že pojedete jen sami, rozumějme v překladu – pánská jízda. Tady se doporučuje vydat se do středního Norska, na poloostrov Garten, ale jsou tu i jiné lokality – Smola, Hitra, Husoya a další. Rybáři sami o sobě tvrdí, že je celkem jedno, kdy se vydáte na rybolov do Norska, ale když už mají něco upřednostnit, tak jsou to měsíce od dubna až do června, pokud tedy mluvíme o samostatné ne rodinné misi.   


Norsko nabízí malebná místa k rybolovu a jedním z nich je i Finny. Nachází se na jihozápadě Norska a je to doslova rybářský ráj. Zdejší vodní toky jsou bohaté na množství všech možných druhů ryb. Loví se tu obvykle na motorových člunech, přičemž vám na vodě dělat společnost i různí mořští ptáci, kterých je tu též požehnaně. Je lepší mít k dispozici i sonar, který dokáže určit, v jaké hloubce se ryby nachází. Je tu sice chladněji, ostatně jako na celém severu, nejenom v Norsku, ale zase je zde nádherná příroda, což milovníci fauny a flory jistě ocení.


Foto © Depositphotos.com/londondeposit