Kečup, metla všech kuchařů

front.post
front.public: 08. 06. 2015
time02
Slovo kečup pochází z čínštiny. Původně se tak nazývala rybí pasta s nejrůznějšími příchutěmi a dodnes se i slovem ketjap označují některá asijská dochucovadla.  Angličtí a holandští námořníci přivezli pastu do Evropy kolem roku 1600. 

 

Přidávaly se do ní nejrůznější ingredience od hub přes ořechy až po zeleninu. A právě díky přidáním rajčat vznikla dnešní podoba krvavě červené, polotekuté hmoty, jak ji známe dnes.
První recept na výrobu kečupu se objevil v roce 1801  v americké kuchařské knize. Jak rostla obliba kečupu, objevovaly se další a další recepty na ten nejlepší. Jeho chuť je sladká, slaná, kyselá i hořká. Dnes se můžeme setkat s kečupy sladkými a jemnými, nebo naopak ohnivě pálivými. Také jeho barva nemusí být  běžně červená, nýbrž růžová, hráškově zelená či metalicky modrá. Přidáním koření a zeleniny vznikly z kečupu různé grilovací omáčky. Výrobce s nejdelší tradicí, Heinz, si svou recepturu chrání již od roku 1872 a  v současnosti ji zná pouze 5 lidí.

 

Za století a půl své existence neprošla bouřlivými inovacemi ani tak receptura, kterou postupně konkurenti "odkoukali", ale spíše obalový materiál. Od méně praktických skleněných lahví se přešlo k plastovým obalům, ze kterých se obsah snadněji dostává ven.

Kečup se v dnešní době používá nejvíce ve fast foodech a italské kuchyni. V Itálii se však daleko více používají dochucovadla z čerstvých rajčat, než hotový kečup.

 

Ačkoliv z energetického hlediska je kečup pro vysoký obsah cukru opravdovou kalorickou bombou, jako všechny rajčatové produkty obsahuje lykopen, který  je nejen potravinovým barvivem, ale i výrazným antioxidantem.  Vědci tuto vlastnost objevili teprve před nedávnou dobou. Podle nejnovějšího výzkumu je velmi účinným bojovníkem proti rakovině prostaty a děložního čípku a snižuje i výskyt infarktů myokardu o celých 48 %.

Foto © Depositphotos.com/yelenayemchuk