Před zimou se nejlépe schováme uprostřed Afriky. Není to tak obvyklé a navíc je to země plná adrenalinových zážitků. To, co nám nabízejí cestopisné filmy můžeme zde zažít na vlastní kůži. Turisté tady hledají nebezpečí i romatiku a na exotiku si můžeme rovnou sáhnout. Safari v Keňském národním parku je cílem mnoha turistů a nikdo odtud neodjíždí zklamán.
Pravda, ne vždy můžeme ta nejmajestátnější zvířata světa uvidět hned napoprvé, ale zkušení průvodci se ve své práci vyznají. I když si zvířata v hojně navštěvovaných místech už na lidi zvykla a občas působí, že by se dala i pohladit, nikomu to neradíme zkoušet. Viděli jste už rozzuřeného nosorožce nebo slona, kterému jsme příliš narušili jeho teritorium?
Spatřit tato nádherná zvířata však vyžaduje oběti. Neobjeví se určitě za naším hotelem nebo bungalovem, ale musíme za nimi putovat i několik dní v horku a prachu, snášet nepohodlí terénních aut nebo mikrobusů, některá zvířata můžeme zahlédnout pouze v noci, jiná pracně hledat v husté spleti africké flory, kde se schovávají před pražícím sluncem. Pravý ráj pro turisty nastává navečer, kdy slunce přestává pálit a za potravou a vodou se vydávají stáda antilop a slonů a jim v patách následují dravci, kteří cítí čerstvou krev.
Průvodci vyvezou účastníky safari na vybraná vyvýšená místa, odkud mají rozhled po savaně a mohou se nerušeně kochat ohromujícími zážitky z bezpečné vzdálenosti.
Africké safari ovšem není volný pohyb kdekoliv by se nám zamanulo. Vyjížďky do rezervací jsou podřízeny přísným pravidlům, nelze je podniknout bez průvodců a ochránci zvířat důsledně dbají na jejich dodržování a rušení zvěře v co nejmenší míře. Chrání zvěř nejen před zvědavými turisty, ale hlavně před pytláky, kteří jsou součástí velkého byzbnysu. Slonovina, kožešiny, rohy z nosorožců a živá exotická zvířata - poptávka je, bohužel, neustále velká.
Keňa ovšem není jen savana, ale dnes už také pohodlné hotely a bungalovy, které nabízejí veškerý myslitelný komfort a luxusní služby vysoké úrovně. Některé jsou dokonce zřizovány přímo v rezervacích kvůli bližšímu kontaku se zvěří, jiné na pobřeží, kde vás již neláká divoká příroda, ale stejně divocí prodavači suvenýrů, které většinou také sami vyrábějí z místních surovin. Největší zájem je o vyřezávané předměty, i když ne vždy poznáte, jestli se opravdu jedná o dřevo či práci tak vzácnou, jak je prezentována. Afriští prodavači jsou velmi, velmi schopní a ovládají triky, o kterých Evropan nemá ani tušení.
Počítejte ovšem s tím, že Keňa není země na užívání si rušného nočního života. Její obyvatelé jsou převážně muslimové a ti, jak známo, pro popíjení a hýření přiliš pochopí nemají.
Pobyt v srdci Afriky pro vás bude každopádně zážitek, na který nezapomenete a určitě z něho budete čerpat energii po celý zbytek české zimy.
Foto © Depositphotos.com/dmussman