Konec roku tak trochu jinak

front.post
front.public: 24. 12. 2013
time01
Někdo si nedovede představit jiné vánoce a Nový rok jinak, než česky a po ladovsku, jiní odjíždějí prožít vánoce a oslavit příchod Nového rok do vzdálených exotických zemí.

 

Je ovšem také pravda, že i tam slaví turisté tak trochu po našem a místní obyvatelé zase vnímají jako exotiku nás. Pokud totiž navštívíme třeba Tichomořské ostrovy, Dálný východ, Afriku nebo jihoamerické nebo středoameriské státy, slaví se tady trochu jinak a často i někdy jindy, než právě na přelomu 31.12. a 1.1. gregoriánského roku.

 

Třeba Havajské vánoce se vyznačují zvykem přinést domů zvláštní rybu - ostence běloskvrnného, který přináší štěstí. Ale není určen na talíř jako český kapr, nýbrž do akvária. Této vánoční rybě se v domorodém jazyce říká humu-humu-nuku-nuku-a-pua-a.
Přestože na Havaji nenajdeme sníh a konec roku se slaví v horkém slunci a ve stínu palem, slaví se tak, jak se spojily staré místní zvyky a zvyky nové, které sem přinesli hlavně turisté.V rodinách se podává slavnostní oběd, který se ovšem jí venku pod palmami. Tradice starých řemesel je dodržena výrobou havajských vánočních koulí, které se zdobí co nejpestřejšími barvami a stejně jako v Americe se očekává příchod Santa Klause s dárky pro děti. Ten ovšem nepřijíždí na saních po zasněžené cestě, ale přijíždí z moře na veliké lodi. Novoroční oslavy jsou pak ve znamení velkého karnevalu v havajském stylu plném hudby, tance a květinových věnců.

 

Havaj je prostě rájem na zemi, kde je vše podřízeno turistickému ruchu a místní zvyky se tomuto fenoménu ve všech ohledech rychle přizpůsobují.

 

Foto © Depositphotos.com/DarioStudios