Krakov, neznámá perla Polska

front.post
front.public: 28. 09. 2013
time01
Polské královské město Krakov je renesančním skvostem a dodnes si zachovalo dobovou atmosféru. I nyní se pravidelně ozývá z věží Mariánského kostela hlas trubky, na paměť trubače, který varoval město před útokem Tatarů a zaplatil za to životem.

 

Krakov je od roku 1978 zapsaný na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Je to město legend a pověstí. Jedna z nich mu dala i jméno, je to pověst drakovi – krakovi.

 

Jeho obyvatelé nikdy neskrývali své náboženské cítění, je tu soustředěno snad nejvíc kostelů a klášterů na jednom místě, na ulici běžně potkáváme jeptišky i mladé mnichy, kteří okázale dávají svou víru najevo.

Také při samotné výstavbě Krakova se dbalo především na honosnou výzdobu kostelů, na kterých se podíleli přední umělci. Najdeme zde například největší gotický oltář v Evropě.

Krakov byl založen již kolem roku 900 a jako město je znám od roku 965. O sto let později zde bylo ustaveno biskupství.
Během své tisícileté historie byl téměř 500 let dokonce hlavním městem Polska, přežil útok Tatarů a stal se pohřebištěm polských panovníků.

Po tatarském vpádu, kdy bylo město téměř zničeno, začalo zase růst do krásy. Byly zahájeny rozsáhlé přestavby a nové domy rostly jako houby po dešti.

 

Město bohatlo především z obchodu se suknem a stalo se jeho evropským centrem. Od poloviny 14. století bylo připojeno k hanze. Po celá staletí zde žila velká, židovská komunita, která měla k obchodu blízko a proto rozvoji města napomáhala a přinášela do něho i svoji zajímavou kulturu.

Až do nástupu fašismu žili obyvatelé Krakova se svými židovskými sousedy v dokonalé symbióze. Nástup fašismu tuto jednotu narušil a z Krakova bylo deportováno 65 000 židů, z nichž většina zahynula v koncentračních táborech.

Dnes zase židovská čtvrť Kazimierz žije svým bývalým životem, ale trvalo dlouho, než se židovská kultura města vrátila do svých starých kolejí.
Nepsaným centrem Krakova je Rynek, tržiště o velikosti 200 x 200 m. Domy i ulice města byly budovány souměrně a měly jednotný styl. Tak působí i celé město a když vyslovíme jeho jméno, vybaví se nám především tmavé cihlové stavby, které tu najdeme všude. Město tak působí vážně, důstojně, chmurně a zároveň bytelně a neotřesitelně.

Jeho důstojnost podtrhuje i univerzita, která zde byla založena roku 1364. Jedním z profesorů, kteří zde působili byl i Mikuláš Koperník.

Při procházce Krakovem se jistě vydáme starou královskou cestou z Floriánské brány, která dnes vede moderním centrem s množstvím drahých obchodů a luxusních cukráren, restaurací a kaváren. Budou nás doprovázet melodie krojovaných pouličních muzikantů.

Ulicí Grodzka, která je druhým nejpřepychovějším bulvárem Krakova nás dovede až k zámku, který se tyčí nad městem a jistě upoutá naši pozornost svou mohutností a důstojností.

Přestože město je tak starobylé a také tak působí, je mladé díky tisícům studentů univerzity, kteří mu vdechli moderní duch a jeho ulice jsou stále rušné, živé a pulsující a nabízejí stále nové pohledy.