Krevety stokrát jinak

front.post
front.public: 10. 01. 2015
time00-kopie – obnovený-kopie – obnovený
Krevety patří mezi vyhledávané a ceněné kulinářské speciality z mořského světa. Žijí převážně ve slaných vodách, ale některé druhy najdeme i ve vodě sladké, takže se dají chovat i v akváriu. Tento korýš patří mezi členovce, má tedy velmi blízko k našim rakům.

 

Po krevetách je v současnosti velká poptávka, takže jejich lov je výnosnou komerční záležitostí.  Nutno ovšem podotknout, že se stále častěji ozývají hlasy ochránců přírody, že by se krevety měly z jídelníčku vypustit, protože se s nimi zachází nehumánně, a navíc jsou to jedni z nejstarších obyvatelů na zemi. Podle dochovaných informací tu žijí přes dvě stě milionů let. Patří mezi živočichy dlouhověké, mohou se dožít i více než sta let.

 

Krevety se dělí na dva základní druhy, větší-teplomilné a studenomilné.  Než se krevety začnou připravovat, tak se z nich musí odstranit střívko, které je jedovaté.  Proto je nutno nejdřív odlomit hlavičku a naříznout hřbet. Teprve pak se kreveta opatrně vyloupne. Spodek, což je poslední článek a ocásek, se nechávají tak, jelikož se za ně při jídle drží. Krevety se dají, vzhledem k charakteru jejich jemného masa,  připravovat na tisíce způsobů. Přidáme tedy jeden asijský recept.

 

Ananasová šťáva a voda se přivedou k varu, přidá se rajský protlak, cukr a směs se provaří. Následně se přidá nastrouhaný zázvor a ocet. Zahustí se to solamylem rozmíchaným ve vodě. Krevety se vyjmou z martinády složené z rozsekaného česneku, sójové omáčky, vajíčka a solamylu a osmaží se v rozpáleném oleji. Smíchají se s omáčkou a je hotovo. Dozdobit si to každý může podle vlastní chuti. Ovšem pozor, krevety, stejně jako další mořské plody patří mezi výrazné alergeny, takže všichni si na nich určitě nepochutnáme.

 

Foto © Depositphotos.com/fotovincek