Kulturistika a financování

front.post
front.public: 10. 02. 2015
time00-kopie – obnovený-kopie – obnovený – obnovený – obnovený – obnovený
Jakub Šubrt je úspěšným českým reprezentantem v kulturistice. V rámci seriálu, který s ním přinášíme se dnes zeptáme na kulturistiku a finance. Kolik stojí příprava, jak je financován tento sport a jak to vypadá v zahraničí?


Jaké jsou podmínky financováním kulturistiky a kulturistů v České republice?

V České republice působí mezinárodní federace IFBB, jež spadá pod Svaz kulturistiky a fitness ČR. Svaz kulturistiky a fitness ČR však není státem podporován do takové výše, aby mohl finančně dotovat samotné sportovce. Veškeré náklady spojené s předzávodní přípravou, náklady na cestování a startovné si proto sportovci musí hradit sami nebo za pomoci sponzorů.

 


Kolik stojí připravit se na kulturistické závody?

To nelze jednoduše říct. Výrazně se liší příprava vrcholového kulturisty či dokonce profesionála od závodníka, který se chystá na první start na například kondičních závodech. Závodník však musí počítat s výdaji za kvalitní stravu podpořenou kvalitními sportovními doplňky. Další velkou položku tvoří startovné na závodech, případně ubytování či výdaje za dopravu. Závodník potřebuje také plavky, které se nechávají šít na míru a závodní barvu, kterou se před vystoupením natře celé tělo.


A kolik stála příprava na tvé první závody?

První závody jsem absolvoval v kategorii juniorů a mohu mluvit o částce zhruba 30 000 korun. Investice do přípravy jsou jako v každém jiném sportu poměrně vysoké a já jsem velmi rád, že mi s pokrytím výdajů od loňského roku pomáhá firma Extrifit, s níž zvládám finanční zatížení snadněji. Musím přiznat, že se bohužel setkávám i s reakcemi zejména mladších závodníků, kteří si představují, že ihned po prvních závodech je osloví sponzor s lukrativní nabídkou. Získat sponzora však není lehké a rozhodně to není bez práce. Nejprve je třeba vynaložit velké úsilí a dosáhnout přesvědčivých výsledky, díky kterým můžete podporu získat.


V zahraničí je situace příznivější?

To nelze říct jednoznačně, protože situace se liší v jednotlivých zemích. Příznivější podmínky pro kulturistiky jsou například v USA, kde je však celá oblast kulturistiky lépe přijímaná a vydobyla si zde důležité místo. Dle mého názoru velmi záleží na způsobu, jakým je kulturistika v dané zemi přijímaná. Pokud bude uznávaná jako každý jiný sport, pak bude zajímavější pro veřejnost, firmy a tedy i pro potencionální sponzory.


Lze se kulturistikou živit?

V České republice se pouze závoděním živit nelze. Příprava profesionálního kulturisty vyžaduje nemalé finance, které dokáže pokrýt pouze opravdu silný sponzor. Česká kulturistická špička zpravidla pracuje ve službách spojených se cvičením, například provozují fitcentrum, působí jako trenéři, výživoví poradci apod. Ve světě se kulturistikou živí opravdová špička se silnou sponzorskou základnou.

 

 

Foto © https://www.facebook.com/jakub.s.bodybuilding?fref=ts