Pokud se ale chcete opravdu naučit potápět s přístroji a ponořit se bezpečně do větších hloubek, bez řádné výstroje se neobejdeme. S výběrem vhodného vybavení vám určitě pomůže a poradí potápěčské centrum, ve kterém absolvujete potápěčský kurs. Sami bychom to asi zpočátku těžko zvládli, protože každý kus výstroje má svoji specifickou funkci a vzájemně se doplňují tak, aby vám umožnili kvalitní a bezpečné potápění. Teprve zkušený potápěč je schopen si svoji výzbroj doplňovat podle toho, co mu vyhovuje a sledovat její nové trendy.
Výběr záleží na tom, ve kterých lokalitách budete sport provozovat nejčastěji. Jiná výstroj je zapotřebí do našich klidných vod, jiná do moře, jiné podmínky budeme překonávat v pásmu mírném, tropickém nebo subtropickém. Po celou dobu budeme mluvit o potápění rekreačním, protože potápění technické, v oblasti profesní, má úplně jiná specifika, se kterými se při rekreačním potápění nesetkáme.
Představa většiny lidí je taková, že tento sport není dostupný zájemcům s nižšími příjmy. Mohou si jej dovolit pouze lidé bohatí, protože je drahá nejen výstroj, ale také návštěva potápěčských lokalit.
Abychom získali představu o počáteční investici, podíváme se trochu na náklady na jednotlivé kusy vybavení. Ujasním-li si, co vlastně potřebujeme, je třeba také zvážit, kde si vybavení koupíme. Stejně jako u každého dražšího zboží bychom měli dát přednost kvalitě v renomovaných obchodech. Lákavě nízké ceny signalizují také nízkou kvalitu a my musíme mít na mysli, že na výstroji může záviset naše bezpečnost, zdraví, nebo i život.
Pokud budeme potřebovat potápěčský oblek, bude záležet na tom, jaký bude pro naše úmysly nejvhodnější. Obleky se dělí na polosuché – tedy klasické neopreny a suché, pro náročnější podmínky. K nim jsou nutné ještě rukavice a boty. Jestliže vybavení zakoupíte jako komplet, bude se jeho cena pohybovat od 8 000,- výše.
Dále budeme potřebovat kompenzátor vztlaku, tzv. žaket. Běžné ceny pro rekreační ponory jsou v rozpětí od 5 do 10 tisíc korun. Pro náročnější a hlubší ponory je nutno si pořídit tzv. křídlo, které je dražší asi o 4 tisíce.
K hloubkovému potápění je potřeba mít plicní regulátory, což je asi nejnáročnější část výstroje, které má bezprostřední vliv na naši bezpečnost. Automatiku si pořídíme asi kolem 10 000,- Kč a záložní, která se kupuje současně cca za 3 - 4 000,- Kč. Musíme také počítat s náklady na pravidelný servis, bez kterého se zařízení neobejde.
Dostáváme se k tlakové lahvi. Nová nás přijde, při obsahu 15 l, asi na 6 000,-. K lahvi potřebujeme tlakoměr a hloubkoměr, které jsou umístěny na společné konzoli. Tato souprava stojí asi 2 500,- Kč.
Pokud vše sečteme, zjistíme, že pořízení nového vybavení není nejlevnější záležitost, ale jedná se většinou o počáteční, jednorázovou investicí. Také se málokdy pořizuje všechno najednou, ale přikupujeme postupně tak, jak stoupají naše potápěčské nároky a zkušenosti.
Jak jsme již upozornili, musíme si dávat pozor na levné nabídky. Součásti potápěčské výstroje se dají pořídit také v bazaru, kde stojí zhruba o 30 % méně, avšak je třeba si koupi dobře rozmyslet. U některých součástí se koupě v bazaru nedoporučuje vůbec, což platí hlavně pro plicní regulátory a ve střehu bychom měli být také u lahví, které mohou být uvnitř zoxidované a mohou vytvářet po čase nebezpečnou hypoxickou směs.
Někdo chce řešit výstroj zapůjčením v půjčovnách. Časem, zvláště pokud se chystáte potápět častěji, však zjistíte, že ceny jsou tak vysoké, že se opravdu vyplatí pořídit si výstroj vlastní, kterou navíc dobře znáte a můžete se na ni plně spolehnout.
Pokud se budeme potápět pouze 1x za rok na dovolené, budou naše nároky a výdaje určitě jiné, než u toho, pro koho se potápění stalo pravidelným sportem. Ten časem určitě zjistí, že k základní výstroji si může pořídit ještě další doplňky, které jeho výstroj zkvalitní a potápění učiní bezpečnějším a příjemnějším zážitkem.