Kytary od Ibanez

front.post
front.public: 21. 12. 2014
time00-kopie – obnovený-kopie
Ibanez je v Japonsku velmi vysoce hodnocená hudební značka. Tato značka byla založena v roce 1957. Je to docela příznačné, protože letos oslavili zrovna padesáté sedmé výročí. Ibanez je název kytary, ale vyrábí ji společnost Hoshino Gakki.

 

Kytary Ibanez se začali vyrábět v roce 1929 v závislosti na tom, že se začali dovážet španělské kytary, konkrétně je dovážel Salvádor Ibánez, což byl španělský houslař, který vyráběl veškeré hudební nástroje, hlavně strunné a smyčcové. Právě po něm nese tento druh kytary jméno. Teprve však až od roku 1935 se Ibanez stala obchodní značkou. Výrobní začátky byly spíše pokusné, protože jejich výroba sice byla v pořádku, ale vzory vypadaly dost divoce.

 

Od roku 1960 se jejich design přetočil směrem ke Spojeným státům Americkým. Dá se říci, že to majitel Hoshino Gakki kopíroval, což nemohlo zůstat bez odezvy. Došlo to tak daleko, že se muselo jít k soudu. V tomto období soudních žalob a procesů se Ibanez, tedy značka, uchýlila pod vedením Hoshina Gakki k výrobě jiných kytar pod názvem Mann. Bylo to z důvodu, aby je nemohli napadnout Američané a Kanada a znovu je zažalovat. Po ukončení soudního sporu nechtěl Gakki své konkurenty dráždit, tak jejich vzory se změnily, čili nemohlo být pochyb o tom, že to je čistě jejich práce.

 

V roce 1980 začala pro značku Ibanez tak trochu změněná éra, za kterou mohou hlavně známé osoby, konkrétně Frank Zappa a Steve Vai. Dohromady se následně vytvořil typ Ibanez JEM a Ibanes Universe. Hoshino Gakki pod značkou Ibanes začal vyrábět a prodávat i struny, ale ty mu rozhodně nevynášely na samostatné bázi tak, jako kytary. Nyní trochu k typům kytar, například k RG, kterým je více. RG je v překladu Roadstar Gitar, přičemž se mezi jejich hlavní devízu řadí to, že mají dvacet čtyři pražců a tenké krky, to je z důvodu lepší ovladatelnosti a snadnějšího hraní.

 

Pak ještě existují tzv. RG Prestige, což jsou kytary té nejvyšší kvality, a to jak u materiálu, tak i vlastně celkově, v porovnání s ostatními modely. Kytary Ibanez se prodávají i u nás. V Japonsku jsou pro normálního člověka dost drahé, myšleno pro tu v uvozovkách normální vrstvu. V našich podmínkách se dá koupit plus minut za pět tisíc, avšak klidně se to může přehoupnout až na čtyřicet tisíc, a to už je docela hodně. Zákazník či zájemce může koupit jak elektrickou formu, tak elektrickoakustickou, materiál může být například masivní palisandr a krk je z mahagonu.

Foto © Depositphotos.com/mujfotograf