LAHVE SODASTREAM VÁLCUJÍ MÝTY A POVĚRY

front.post
front.public: 28. 03. 2019
000-obnoveny-

Blíží se Světový den vody, který připadá na 22. března. V ČR máme dostupnou kvalitní kohoutkovou vodu, a tak se nabízí ho oslavit douškem čerstvé vody.


 


Například připravené ve výrobníku perlivé vody SodaStream do značkových plastových lahví.  Možná jste se ale setkali s informacemi, které o plastových lahvích kolují, a máte obavy z jejich používání. Řada z těchto informací se ovšem nezakládá na pravdě nebo se lahví SodaStream netýká.


Pojďme si představit (a vyvrátit) 3 časté mýty o plastových lahvích! 


Mýtus 1: Plast není zdravý a vypouští do vody škodlivé látky



  • Možná jste se již setkali s tvrzením, které varuje před používáním plastových lahví. Některé články a diskuse straší před tím, že plastové lahve nejsou bezpečné a že se z nich uvolňují různé zdraví ohrožující látky. Lahví SodaStream se toto rozhodně netýká. Jsou vyrobeny ze zdravotně nezávadného plastu a neobsahují bisfenol A (jsou tedy BPA Free). Jejich plast se testuje podle přísné legislativy Evropské unie, která vyžaduje řadu chemických testů prokazujících, že se z lahve žádná chemická látka neuvolňuje.


Mýtus 2: Lahve SodaStream jsou označeny PETE 1, takže je můžeme použít jen jednou



  • Možná jste si někdy všimli na SodaStream lahvi (nebo na jiné plastové lahvi) označení PETE 1. Nenechte se zmást „odborníky“ v internetových diskuzích, kteří šíří zaručené informace o tom, že číslo 1 určuje maximální počet použití lahve. Není tomu tak. Jedná se o symbol pro recyklaci, který označuje skupinu polyethylentereftalátů, což jsou termoplasty ze skupiny polyesterů. Symbol udává, jak má zákazník s výrobkem nakládat v případě recyklace a co z něj po recyklaci vznikne. Lahve se symbolem PETE 1 se mají správně třídit do plastového odpadu nebo přímo kontejnerů na PET lahve a na konci recyklačního procesu z nich vznikne například izolace do bund či spacáků.


Mýtus 3: Lahve SodaStream jsou jen klasické PETky, které zaplavují skládky



  • Podle dat vědců University of California z roku 2017 končí až 79 % plastového odpadu na skládkách bez dalšího využití. V současnosti se nachází na skládkách okolo 4,9 miliardy tun plastového odpadu! Lahve SodaStream jsou ovšem použitelné opakovatelně, a právě díky tomu předcházíte hromadění jednorázových plastů. Užíváním jediného výrobníku SodaStream ochráníte přírodu v průběhu tří let přibližně před 2 500 prázdnými PET lahvemi nebo plechovkami.


Především jde o PRECYKLACI, jistě nezměníme své chování ze dne na den a nezabráníme vzniku veškerých produktů z plastu. Ale můžeme je postupně eliminovat jejich opakovaným používáním“,uvádí Michal Panis, product & brand manager značky SodaStream v ČRNač si kupovat stále dokola jednorázové PET lahve, když můžeme jednu lahev využívat opakovaně, a ještě být trendy. Pitím vody z kohoutku, nebo proměněnou díky přístrojům SodaStream ve skutečně osvěžující perlivý nápoj, šetříme přírodu a prospíváme svému zdraví.“dodává.


Tak přejeme: Na zdraví!