Lamborghini stále letí

front.post
front.public: 06. 08. 2020
time04

Nejenom Anglie byla živa automobilovou výrobou. V Itálii se zrodilo jedno z nejestetičtějších, ale také nejdražších aut na světě - Lamborghini. Výroba těchto aut nezačala hned, pokud se tedy podíváme na založení společnosti.


Feruccio Lamborghini, jak zní jméno zakladatele, začínal ve městě Centa, které náleží provincii Ferrara, kde založil roku 1948 společnost zabývající se výrobou traktorů.  O jedenáct let později rozšířil produkci navíc i o klimatizace. Na přelomu let 1962 a 1963 vznikla firma s názvem Automobili Lamborghini. Společnost založil nejspíš proto, že vlastnil jiná luxusní auta z Itálie, ale nelíbila se mu a tak si vytvořil vlastní značku, která už je dnes legendou. Je na světě mnoho fám a příběhů, jak vlastně vznikla společnost Lamborghini. Nejčastěji se uvádí, že za všechno může spor Enza Ferrariho, což byl jednak zakladatel automobilky Ferrari a jednak také automobilový závodník a Ferrucia Lamborghiniho. Jejich spor způsobilo to, že Lamborghini si šel stěžovat do továrny Ferrari na jejich auta. Enza Ferrariho to tak rozčílilo, že mu vmetl do obličeje, že umí jezdit tak maximálně s traktorem, když neumí jezdit autem. Rozzlobil se i Lamborghini a začal jednoduše vyrábět svá auta, přičemž si k sobě tzv. přetáhl i mladého konstruktéra z Ferrari, Giotta Bizzariniho.  


První vůz, který spolu vytvořili, se jmenoval Lamborghini 350GT. Byl to prototyp a poprvé se představil na Turínském autosalonu. V prvním roce jeho výroby se ho prodalo na sto třicet kusů. Ferrucio Lamborghini se poté rozhodl pro znak své firmy a tím se stal býk - Lamborghini byl narozený ve znamení býka. Následně začala společnost Lamborghini připravovat další auto - Lamborghini 400GT, který bylo taktéž úspěšné, co se týká prodeje.  


V roce 1966 až 1972 továrna Lamborghini začala vyrábět svůj nejzásadnější automobil - Lamborghini Miura. Je dodnes považovaný za nejkrásnější typ auta této italské značky. Díky svému vzezření vypadalo tak trochu jako býk, ona Miura je totiž bojová rasa býků ze Španělska. Rokem 1971 italský výrobce šokoval autem Lamborghini Countach, který měl jako vůbec první otevírané dveře vzhůru a tím zahájili takovou malou revoluci. Hned rok poté došlo ke krizi v prodeji traktorů a o sedm let později výroba skončila definitivně. V roce 1980 - 1987 vlastnili továrnu Švýcaři, kteří ji následně prodali Chrysleru a už šestnáct let ji nyní vlastní Audi. Cena tohoto auta se průměrně pohybuje okolo sedmi až osmi milionů.  


V současné době sídlí společnost Lamborghini v malém italském městečku Sant'Agata Bolognese, přičemž vozy se vyrábějí v Boloni. Dnes patří automobilce Audi, či lépe řečeno, je její dceřinou společností.


Foto © Depositphotos.com/Getino13