Legenda Bowie

front.post
front.public: 01. 12. 2021
time00-kopie

Bowie nůž je druh bojové zbraně - takhle ve zkratce by se dala říct definice tohoto nože. Asi si někdo říká, jakou historii může mít lidově řečeno, obyčejná kudla, ale tohle není jen tak obyčejný nůž. Už z jeho názvu je patrné, že nese jméno po svém zakladateli, Jimovi Bowiemu.  


Nůž Bowie byl navržen někdy okolo roku 1830, kdy se také začal i prodávat. Kdybychom ho měli ve zkratce popsat, tak jeho rukojeť je většinou černá nebo hnědá s dlouhou a ostrou čepelí. Pokud by někoho zajímalo místo, tak se jedná o Spojené státy Americké, konkrétně Texas, což je vcelku logické.  


Jim Bowie dělal na svém noži několik let, než docílil kýženého efektu. Původně totiž vypadal jako obyčejný řeznický nůž. V té době jeho čepel měřila na délku dvacet čtyři centimetrů, 0,64 centimetrů se rovnalo tloušťce a na šířku to byly necelé čtyři centimetry. Často se tehdy mluvilo o tom, že je zde patrná středomořská inspirace, protože se podobal španělským loveckým či zavíracím nožům. V roce 1828 dokonce chytili pirátskou posádku, která na své lodi měla podobný nůž jako byl v budoucnu ten Bowieho. Ovšem Jim Bowie vynalézal i další nože, neusnul totiž na vavřínech, jak se říká, nicméně tento Bowie nůž byl jeho nejzásadnějším.   


Bowie nůž se stal v průběhu let i synonymem pro jakýkoliv velký nůž. Ovšem vůbec se nepodobali originálu, protože byly vyrobeny z kos, například. A navíc byly o dost delší. S tímto nožem se v devatenáctém století rozmohla i výuka boje a zacházení s touto zbraní. Obvykle se to učili už mladí studenti, kteří bojovali mezi sebou. Nicméně se Bowie nůž používal hlavně jako lovecká pomůcka. Obvykle se jimi vyzbrojili lidé, kteří se pohybovali v lesích, protože nikdy nemohli vědět, na koho natrefí. V některých amerických akčních filmech můžete vidět, jak ho s lehkostí sobě vlastní používají držitelé černého pásu v karate.  


Právní systém v Americe v souvislosti s touto zbraní je poněkud složitější. Bowie nůž je brán jako druh nebezpečné zbraně, tudíž v některých státech Spojených států Amerických je omezeno nebo úplně zakázáno jeho jak bychom řekli, přechovávání v osobním vlastnictví. V Texasu, odkud Jim Bowie pocházel, je to zakázáno úplně, což je celkem paradoxní. James Bowie, když se ještě k němu trochu vrátíme, nebyl zrovna příkladem dobrého člověka. Říkalo se o něm například, že obchodoval s otroky. Dožil se pouhých zhruba čtyřiceti let, když padl v bitvě o Alamo - je znám pouze jeho rok narození, bez měsíce - 1796.


Foto © Depositphotos.com/ArenaCreative