Legendární japonská Katana

front.post
front.public: 04. 06. 2021
time00-kopie – obnovený

Katana je velmi nebezpečný druh zbraně - tak by se ve zkratce dala říci definice tohoto japonského nástroje. Jedná se o ostrý meč, který se používá při bojových uměních. Má pevnou rukojeť a poměrně dost dlouhé ostří. Dnes se dají tyto zbraně označit jako historické, protože doba vzniku spadá do dávných časů.  


Meče Katana je souhrnný název. Dále se ještě dělí na šest částí, které jsou rozděleny podle časového údobí, kdy se vyráběly. Vůbec poprvé byl meč Katana použit, někdy v roce 1185, ale jsou to spekulace, není to úplně přesné. V Japonsku se tvrdí, že to tak je, někteří vědci, jenž se touto problematikou zaobírají, zase poukazují na jiné roky.  


V tehdejší době byly Katany využívány především ve válečných sporech. Když by se člověk podíval na jejich dnešní řekněme design, tak se příliš neliší od minulosti. Prostě dlouhý zahnutý meč, laicky řečeno. Hlavními přeborníky v zacházení s Katana jsou samurajové. Při boji se používali všechny dostupné techniky, které jsou účinné. Stačil jeden pohyb a soupeř spadl jako podťatý. Velmi často byli vidět i nepovolené neboli nečestné techniky. Takového samuraje bylo možné potkat na každém kroku jak tehdy, tak i dnes. Katanu nosili u pasu. Stavba Katany se lišila podle století.  


Čepel byla dlouhá mezi sedmdesáti až sedmdesáti třemi centimetry. To však bylo úplně na počátku. Postupem času se to snížilo až o deset centimetrů. V pozdějších letech bylo nošení Katany u pasu zakázáno. Výjimka byla udělována pouze ozbrojeným složkám - například armádě, policii, případně pro zvláštní druhy samurajů. Mezi lety 1945 až 1953 bylo dokonce zakázáno používat Katanu v kombinaci s bojovými uměními, což se dá označit za velkou revoluci, jenž však přispěla k tajné výuce. K tajné, protože kdo chtěl učit legálním způsobem boj s Katanou, tak musel mít licenci, a tu bylo velmi těžké získat normálním způsobem - bez úplatků a tak podobně.  


Skladovat Katany není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nedá se je jen tak položit někam na stůl a nechat je žít si svým životem, když se to řekne takhle nadneseně. Měli by se dát položit nebo spíše pověsit stylem do vodorovné polohy někam na stěnu. Meč Katana si dnes může koupit v podstatě kdokoliv, kdo je starší osmnácti let, ovšem nejedná se zrovna o lacinou záležitost. Nejlevnější Katana se pohybuje okolo sedmi tisíc korun. Ty dražší už jsou i daleko přes dvacet tisíc a ty nejdražší až přes osmdesát tisíc.


Foto © Depositphotos.com/vkovalcik