Lovci perel

front.post
front.public: 03. 11. 2021
time00-kopie

Lovci perel toto náročné povolání v dřívějších dobách nedělali pro užitek, ale jen tak z čiré radosti. Perlám se přezdívá děti světla nebo také kameny moře. Od pradávných dob se jim přičítala tzv. božská moc.



To tehdejší domorodci dali tento fakt v uvozovkách do éteru, protože podle jejich mínění to přece musí být nadpřirozená moc, když dokáže vzniknout perla. Perly jsou opředeny i legendou, která říká, že jsou to slzy bohů, které dopadly na mořské dno - kdo ví.   


V Číně zase mají jinou legendu. Podle jejich teorií letěl nad mořem drak, což byl bůh deště, kterému z otevřené tlamy, kapaly kapky. Ty se podle pověsti proměnili potom v perly. Ono se není čemu divit, v Číně je drak jedno z národních zvířat. V Indii jsou ještě dál, podle jejich teze pro změnu perly byly proměněny bohy z měsíční rosy. Tady je vidět, že co kultura, to jiný příběh. Když pomineme lovce perel z hluboké historie, tak se vrátíme do roku zhruba 1910.  


Dá se říci, že je to nebezpečná nebo tedy byla to nebezpečná aktivita. Zahynulo spoustu lidí, kteří se ve snaze za bohatstvím už nikdy nevrátili na povrch zemský. Abyste měli představu, tak od roku 1910 až do roku 1917 zahynulo sto čtyřicet čtyři potápěčů - lovců perel. K tomu si musíte dále připočítat velké množství lidí, kteří v důsledku nedostatku kyslíku, měli nenávratně poškozený mozek, plíce a další orgány. Jestli si někteří myslí, že se lovci perel pachtili za výdělkem z prodeje, tak v té době to nebyla až taková pravda - využívala se totiž pouze perleť, která byla potřebná pro knoflíkářský průmysl z celého světa.   Perly nejsou nejlepším doplňkem k nošení - například lidský pot je dokáže narušit. Lidé chtiví po výdělku však tohle nikdy neřekli a tak se spousta kupujících nechala nachytat.


Neustále se spekuluje, odkud vlastně lovci perel pocházeli, tedy ti první, kteří s tím vůbec začali. Nejpravděpodobněji se to jeví v Asii, konkrétně v Číně. Zhruba někdy ze začátku dvacátého století vypukla perlová horečka a lovci perel měli žně - tedy ty ziskové. V současné době existuje mnoho perlových farem, které vytvořili hlavně Asiaté - lovci perel.


Foto © Depositphotos.com/Valentyn_Volkov