Turisté v této placaté části Evropy budou jistě nejdříve hledat onen zmíněný nejvyšší bod, Kneiff. Vrchol je součástí chráněné přírodní oblasti, obklopen je spoustou zeleně a nádhernou přírodou.
Příroda je ostatně v Lucembursku asi to nejkrásnější a lidé si jí opravdu váží. Důkazem budiž místo zvané Wiltz. Je to město protkané zelení v podobě parků a zahrad. Jedná se o velmi klidné město, v jehož centru často koncertují umělci. Dominantou města je hrad, a jestliže se návštěvníci vydají směrem na kopec, tak uvidí i místní svatyni Panny Marie z Fatimy.
Kdo miluje historii, může vyrazit směrem na Bock. Je to čistě historické místo se spoustou opevnění, sídlil zde i hrabě Siegfried. Pokud máte dost odvahy a netrpíte klaustrofóbií, můžete prozkoumat i podzemní chodby. Toto místo v minulosti navštívil například i Napoleon Bonaparte.
V Lucemburku můžeme obdivovat i asi jejich nejznámější památku, čtyřista let starou Katedrálu Notre-Dame. Původně se jednalo o jezuitský kostel, nyní je to bašta římskokatolické církve. Je zde i soška Panny Marie Těšitelky zarmoucených, která je patronkou celého lucemburského národa.
O minulosti Lucemburska hodně napoví i muzeum. Například to národní vypráví o historii a umění. Přestože se plánovala výstavba nové budovy, nikdy k tomu nedošlo a sbírky, jejichž počátek sahá asi do roku 1845, jsou dodnes shromážděny na původním historickém místě jen s několika přístavbami.
Hlavním městem protéká kamenitý potok Pétrusse. Měří jedenáct kilometrů a v minulosti sloužil Bourbonům v případě vojenského útoku k zaplavení údolí. Dnes poskytují jeho zelené břehy pohodu k vycházkám a rekreaci. Ne všude je ale tak poklidno. Na náměstí Places d´Armes je doslova hlava na hlavě a ruch zde neutichá ani v noci. Je tu množství restaurací a kaváren a navíc se tu každou druhou sobotu pořádá tzv. blešák neboli bleší trh.
Foto © Depositphotos.com/TReinhard