Lyon, město hedvábí a gurmánů

front.post
front.public: 18. 11. 2020
time02
Zeptáme-li se, zda jste již byli ve Francii, každému se vybaví především Paříž, tklivá Normandie nebo zámky na Loiře. My se ale dnes zastavíme v Lyonu, v druhém největším městě Francie, městě hedvábí a gurmánů. Je také považováno za středisko moderního umění a unikát z architektonického hlediska.

 

Pro jeho význam a bohatství je bezesporu nejdůležitější jeho poloha. Najdeme je na trase bývalé Hedvábné stezky, v blízkosti východního pobřeží Francie. Leží v nížině, kudy protéká řeka Rhôna a Saôna a kde se pěstuje převážně zelenina a není odtud daleko do Alp. Tady se rozkládají proslulé vinice Beaujolais a pěstuje se drůbež z Bresse. To všechno přispělo k tomu, že zde najdeme nejvyhlášenější gurmánské restaurace a pocházejí odtud mistři kulinářského řemesla, kteří proslavili francouzskou kuchyni. 

 

Už jen pohled na obrovský trh Saint-Antoine, kde stánky praskají pod náporem zeleniny, ryb, drůbeže a koření a kde si tisíce lidí  každé nedělní ráno vybírají jen to nejlepší z nejlepšího stojí za to. Návštěvu trhu berou lyoňané jako společenskou událost a rozloha i nabídka trhu  zaujme každého, kdo toto město navštíví. Není proto divu, že náhodný turista většinou skončí v některém z nespočetných bister nebo restaurací, kde může své podrážděné chuťové buňky náležitě uspokojit. Však také mezi nejžádanější suvenýry, které si z tohoto města můžeme přivézt patří kulinářské výrobky. Jejich nabídka je však tak rozmanitá, že budete mít velký problém si mezi nimi zvolit ten pravý.  

 

První zmínky o Lyonu pocházejí z roku 43 p.n.l., kdy byl povýšen na římskou kolonii. Brzy se město v kraji galského kohouta stalo druhým největším po Římu. Potupně však pozbývalo svého významu a jeho novodobý rozkvět nastal až v 15. století našeho letopočtu. Stal se hlavně městem textilu, soukenictví a hedvábí a díky tomuto artiklu začalo město  bohatnout. Postupně bylo celé přestavěno v renesančním stylu a dnes spatří k největším architektonickým skvostům Evropy a je zařazeno na seznamu světového kulturního dědictví  UNESCO.  

 

Textilní průmysl později vystřídal průmysl chemický, ale město stále žilo ve stínu jiných, turisticky zajímavých míst Francie. Turisté je objevili teprve v 80. letech 20. století. Přilákala je sem právě architektura. Historické centrum města protkané proslulými traboules – částečně zastřešenými průchody, osvětlení památkově chráněných staveb, spleť starobylých uliček, za jejichž rohem se skrývá nejedno překvapení a v závěru gastronomické požitky v malých hospůdkách, to je opravdu velké lákadlo.  

 

Mezi hlavní památky Lyonu patří církevní stavby, jako je basilika Notre Dame de Fourviere, která stojí na kopci odkud je, údajně, nejkrásnější pohled na město, katedrála sv. Jana, ale i městská opera nebo palác Dieu. Velkoryse pojatá náměstí, kde po celý den a většinu noci neustává čilý ruch dodávají městu neopakovatelnou atmosféru.  

 

Lyon, tento klenot mezi městy můžete navštívit v kterémkoliv ročním období, snad jen mimo zimy, kdy ruch trochu ustává a  venkovní hospůdky jsou zavřené. Vyrazit sem je ale asi nejvhodnější na podzim a být přítomen právě tehdy, kdy se ochutnává mladé Beaujolais. Ne nadarmo se říká, že Beaujolais je třetí řekou, která městem protéká.

 


Foto © Depositphotos.com/vwalakte