Lyžařský ráj Matterhorn

front.post
front.public: 22. 10. 2021
time01

Švýcarsko bylo pro lyžaře vždycky zemí zaslíbenou a jméno Matterhorn zní jako z dobrodružného románu. Kdo tam dosud nebyl, jako by neexistoval.


Luxusní oblasti vysoko položeného alpské areálu vévodí  vesnička Zermatt. Jde o místo, kde automobilový ruch téměř neexistuje a tak své auto si musí všichni nechat zaparkované na parkovišti, které je vzdálené 6km od centra. Z parkoviště návštěvníci dále pohodlně pokračují kyvadlovou dopravou vlakem.


Zermatt patří mezi velmi luxusní, vyhlášené a skvěle vybavené středisko s elegantními butiky a obchody, kavárnami, bary a exkluzivními restauracemi. Od tohoto se také odvíjí ceny za ubytování, stravování, které nepatří k nejnižším. Také jsou zde nejdražší skipasy v celých Alpách. Vyšší náklady ale vyváží úžasná kulisa slavného Matterhornu (4478m) a několika dalších čtyřtisícovek v čele s horou Monte Rosy. Středisko najdeme ve Walliských Alpách a společně s italskou Cervinií, středisky Valtournenche a Breuil tvoří rozsáhlý lyžařský areál Matterhorn Ski Paradise.


Tento areál patří mezi největší a nejvýše položené v Evropě. Díky vysoké nadmořské výšce je zde kvalitní sněhová pokrývka během celé sezóny, až do pozdního jara. A právě Zermatt je také největším areálem s možností lyžování i během letních měsíců.   Lyřařům sjezdařům a snowbordistům je zde k dispozici 33 modrých, 67 červených a 27 černých tratí. Přeprava je zajištěna 31 vleky, 18 sedačkovými a 20 kabinkovými lanovkami a také 2 gondolami. Celková přepravní kapacita je neuvěřitelných 78 tisíc osob za hodinu. Většina tratí se nachází ve výšce nad 2500 metrů, svahy jsou pravidelně upravovány a asi 15% jich je také uměle zasněžováno technickým sněhem. Je zde tedy obrovský výběr sjezdovek všech obtížností a délek.  


Sjezdovky jsou doplněny o spousty možností pro freeride, a pro snowbordisty zde byl postaven Gravity park. Běžkaři budou ovšem zklamáni, v této oblasti si příliš nezajezdí, je zde jen několik málo neupravovaných tras. Mimo lyžařských aktivit mohou návštěvníci vyzkoušet bazén, tenisovou halu, masáže, potápění pod zamrzlým jezerem, jízdu se psím spřežením, sáňkování, a zimní chodníky pro milovníky pěší turistiky a chůze na sněžnicích. Charakter oblasti dokresluje  horolezecké muzeum, kde je k vidění výstroj prvních horolezců a horských vůdců.  Navštívit můžete i nejvýše položenou ledovcovou jeskyni v Alpách.


Foto © Depositphotos.com/peterwey