Marantz ukazuje svou vizi

front.post
front.public: 05. 11. 2020
000

Marantz uvádí na náš trh dvě světové novinky pro moderní poslech hudby v nejvyšší kvalitě – integrovaný zesilovač „Model 30“ a síťový streamer kombinovaný s SACD přehrávačem „SACD 30n“.


Oba produkty předznamenávají novou éru v historii této japonské audio značky, a staví na firemní filozofii zakladatele Saula Marantze, jehož snem bylo umožnit posluchačům co možná nejvěrnější reprodukci originální nahrávky. Nové přístroje, jejichž vývoj probíhal v průběhu posledních tří let, jsou pečlivě vyráběny v japonské Shirakawě. Výrazný design se symetricky uspořádanými ovládacími prvky odkazuje na některé typické znaky legendárních audio komponentů Marantz z předchozích dekád. Inspirací byly dnes již ikonické přístroje modelových řad Audio Consolette, Model 30, Model 2250 a zesilovač Model 9. Nová konstrukce kombinuje jejich výrazné prvky a přidává moderní provedení s využitím prémiových materiálů. Tento koncept bude postupně využíván u dalších novinek tohoto výrobce.


Zesilovač Model 30 i streamer SACD 30n patří do nejvyšší kategorie výrobků označované jako Premium Plus, které představují to nejlepší, co značka nabízí. K dispozici jsou ve dvou barevných provedeních – Silver-Gold a Black. Jejich tříletý vývoj probíhal pod taktovkou zvukových mistrů Marantz s přispěním jejich vášně, zkušeností a mimořádného sluchu.


Integrovaný zesilovač Model 30


Zesilovač Model 30 nabízí maximální čistotu signálu a dodává výkon potřebný i pro vybuzení náročných reprosoustav. Koncový stupeň poskytuje při zatížení 8 Ohmů výkon až 2 x 100 W a v kombinaci s reprosoustavami s nižší impedancí je schopný dodávat až 2 x 200 W. Díky použití speciální konstrukce spínaného zesilovače není frekvenční rozsah ovlivněn impedancí použitých reprosoustav. Samotný výkonový zesilovač je připojen přímo k reproduktorovým terminálům na zadním panelu a signálová cesta je proto nejkratší možná. Pro poslech gramofonových desek je klíčová kvalita vestavěného korekčního Phono předzesilovače, vhodného pro přenosky MM a MC. V případě použití přenosky MC je navíc k dispozici třístupňové přizpůsobení její zátěžové impedance. Výsledkem kombinace modulů HDAM (Hyper Dynamic Amplifier Module) a unipolárních tranzistorů JFET v sekci předzesilovače je nízká hodnota vstupní impedance, což zjednodušilo obvodové řešení. To přispělo k celkové redukci zkreslení.


Síťový streamer s SACD přehrávačem pro poslech v nejvyšší kvalitě a multiroom


Dnešní doba si žádá moderní přístup k poslechu hudby. Přístroj SACD 30n vychází vstříc příznivcům tradičního poslechu i moderního pojetí. V jednom těle totiž kombinuje dva nově navržené špičkové komponenty – přehrávač SADC/CD disků a síťový streamer, který podporuje jak přehrávání z domácí sítě, tak i z populárních internetových služeb nabízejících streaming v nejvyšší dostupné kvalitě.


Nový přehrávač SACD 30n vychází z patentovaných řešení Marantz a využívá vlastní špičkovou mechaniku SACDM-3L. O převod digitálních dat do analogové hudební stopy pro další zpracování v zesilovači se stará firmení technologie Marantz Musical Mastering. Původní data přečtená z CD disku, nebo zaslaná z externího zdroje do digitálních vstupů, jsou ve dvou stupních pomocí obvodů MMM-Stream a MMM- conversion přímo v přehrávači převedena na jednobitový datový tok a dále zpracována v doméně DSD vzorkovacím kmitočtem až 11,2 MHz. Výsledkem je analogový výstupní signál nejvyšší kvality. Dvojité systémové hodiny zajišťují přesné převzorkování vstupního signálu z disku i digitálních vstupů v rozpětí od 44,1 kHz do 384 kHz. Tato unikátní konfigurace je pro mimořádnou kvalitu zvuku vyladěna použitím dvojice DSP s hloubkou 32 bitů.


Posluchači si mohou vychutnat hudbu ze svých sluchátek ve stejné kvalitě, jakou poskytují špičkové samostatné sluchátkové zesilovače. K tomuto účelu je v přístroji implementován sluchátkový zesilovač s modulem využívajícím oceňovanou technologii HDAM s mimořádnými hodnotami odstupu signál/šum. Možnost nastavení tří úrovní zisku umožňuje uživatelům využít široké spektrem sluchátek.


Milovníkům moderního způsobu poslechu nahrávek z lokálních datových úložišť a hudebních streamovacích služeb vychází vstříc platforma HEOS, která dovoluje streamovat soubory FLAC od 44,1 kHz až do 192 kHz při 24bitovém rozlišení, DSD 2,8 MHz a DSD 5,6MHz, ALAC (Apple Lossless) a MP3 z předních streamovacích služeb Amazon Music HD, Tidal a dalších. HEOS zároveň umožňuje zapojit přístroj do multiroom řešení bezdrátového rozvodu hudby v bytě a rozšiřuje možnosti z hlediska obsluhy pomocí hlasových asistentů.