Pilot Martin Macík míří na svůj 11. Dakar, který bude v mnoha ohledech jiný než ty předchozí. Na trať vyjede v novém kamionu pojmenovaném Čenda. Poprvé společně startovali na nedávné Rallye du Maroc a vyhráli.
Na Dakaru 2023 Macíkův speciál po 11 letech, na počest nového generálního sponzora, změní barvy – bude oranžovo černý. Martin se současně na start lednové Rallye Dakar postaví jako tovární jezdec rodinné značky MM Technology, pod kterou s tátou vyvíjejí, stavějí a servisují závodní kamiony. Čenda je jedním z nich, ale během nadcházejícího Dakaru se sedlčanští mechanici budou starat hned o tři další vozy sestrojené pro zahraniční týmy. Navzdory všem změnám to zásadní zůstává – do kabiny s Martinem Macíkem zasedne osvědčená posádka, navigátor František Tomášek a mechanik David Švanda. A sedlčanští závodníci mají v plánu, stejně jako v minulých letech, pořádně si další Dakar užít a zážitky sdílet s fanoušky.
Všechno do sebe postupně zapadá
„Bude to pro nás velká změna. Ale změna je život. Příští Dakar a celou následující sezónu pojedu jako tovární jezdec naší značky MM Technology, pod níž vyvíjíme závodní kamiony. A současně v barvách nového generálního sponzora, kterým je IVAR CS. Velmi mu děkujeme za podporu, moc si jí vážíme. Naše spolupráce začala před lety logem na helmě a postupně se stále rozšiřuje. Těším se na Dakary v oranžové barvě, které máme před sebou. Všechno do sebe postupně pěkně zapadá,“ řekl Martin Macík. Současně však sedlčanský pilot přiznává, že každá změna je náročná a zasahuje do mnoha oblastí. Do nových barev se teď obléká nejen kompletní vozový park, včetně Franty – tréninkové liazky, ale i další týmové vybavení. „Dakarem žijeme a teď absolvujeme hodně výživnou sezónu. Makáme od rána do večera, abychom vše zvládli. Ale máme radost pokaždé, když se něco podaří. Letos jsme byli v kamionové sekci průkopníky v rámci světového šampionátu. Kees Koolen v kamionu vyrobeném u nás vyhrál, já jsem byl i přes nedokončený závod v Abú Dhabí, druhý,“ říká Martin Macík.
Práce na Čendovi nekončí
Na Martinově novém kamionu se teď v dílnách MM Technology usilovně pracuje. Nový design je přitom jen jednou ze součástí, které mechanici ladí. „Když Čenda poprvé přijel nalakovaný na oranžovo, vypadalo to, že jedeme na popeláře. Vzadu chyběly pneumatiky, takže měl i stupačky a vypadal dokonale. Teď po dolepení černých prvků, log a kompletního designu je ještě krásnější,“ říká Martin Macík. Od nedávného návratu z úspěšné Rallye du Maroc ale mechanici vylepšují vůz hlavně po technické stránce – podle podkladů a dat, které získali během marockého závodu. Práce skončí až těsně před odjezdem do Marseille, kde si vozy převezmou pořadatelé Dakaru.
Dakar pojedou čtyři kamiony vyrobené v Sedlčanech
Na příštím Dakaru budou nakonec závodit čtyři kamiony sestrojené v MM Technology. Kromě Martinova Čendy pojede také Nicias za Project 2030 s pilotem Keesem Koolenem. Dalším želízkem v dakarském ohni bude Arnošt, se kterým se v Saúdské Arábii představí Firemen Dakarteam. Ve zcela novém kamionu pojmenovaném Jenda, který je totožným dvojčetem Čendy, se na start postaví Claudio Bellina z týmu Italtrans Racing. „Italský tým už od nás má Vincenza, který se měl na Dakar také vydat, ale jeho pilot musel ze zdravotních důvodů účast zrušit,“ doplňuje Macík. Pro všechny, kromě členů Firemen Dakarteam, kteří asistenci částečně zvládnou svépomocí, budou mechanici MM Technology zajišťovat kompletní servis. Závodníci, jedoucí ve speciálech sestrojených v Sedlčanech, proto budou na Dakaru sdílet i společný bivak. Jednotlivé posádky se na trati poperou o co nejlepší umístění, ale současně jsou připraveny vzájemně si pomoci. Budou je jistit 4 servisní kamiony, napěchované náhradními díly a dalším vybavením mechaniků. Karavanu MM Technology doplní také jedno servisní a pět novinářských osobních aut.
Baví nás vše, co souvisí s Dakarem
Dakar je pro sedlčanský tým velkou výzvou. „Chceme nejen závodit, ale také stavět speciály pro další týmy. To se nám začíná dařit. Původní plán byl sestrojit 5 kamionů a zajišťovat jim servis, což se nám povedlo realizovat rychle. A pokračujeme dál. Už teď mám další vývoj naplánovaný pro několik následujících ročníků. Intenzivně pracujeme na elektrickém kamionu, což je velmi obtížná práce, ale postupujeme a baví nás to. Máme rozjetý také vývoj dalších hybridních řešení, včetně možností nejrůznějších paliv budoucnosti,“ vysvětluje šéf týmu MM Technology Martin Macík starší. I proto se u Macíků tento rok hodně pracovalo na dalším posílení týmu schopných lidí a rozšíření zázemí, zajišťovaly se sklady, zásoby náhradních dílů a související nezbytnosti. „I když se naše práce rozšiřuje, musí zůstat kvalitní a profesionální. Proto jsme si zároveň najeli systémy, které nám umožňují stavět nová auta a zároveň se starat o ta už fungující. Pomáhá nám v tom Seyfor, dříve Solitea, další z našich partnerů, který se zaměřuje na IT technologie,“ vysvětluje Martin Macík starší. Vývojem a závody to ale nekončí, tým pravidelně organizuje také akce pro fanoušky. „Právě jsme spustili předprodej na další kolo talk show Posedlí Dakarem, které se rozjede hned po našem návratu z Dakaru na 9 místech ČR a v Bratislavě. Není toho málo, ale všechny činnosti se točí kolem Dakaru, všechny nás baví a vzájemně se doplňují,“ zakončuje pilot Martin Macík.