Mějte v bytě zdravý vzduch

front.post
front.public: 09. 12. 2020
000

Vzduch, který dýcháme, podstatně přispívá k naší spokojenosti. Problematický je přitom nejen ten příliš vlhký, ale také suchý.


 


Obojí totiž může být příčinou mnoha respiračních onemocnění, podrážděné pokožky, pálení očí, bolestí hlavy nebo zvýšené únavy. Velmi nepříjemné jsou pak oba extrémy pro alergiky, kterým se projevy alergie, jako rýma, kožní vyrážky nebo astma, ještě zhoršují.


„Relativní vlhkost v místnosti by se měla pohybovat kolem 45 až 60 procent. To je ale optimální stav a málokde to tak opravdu je. Pokud je potřeba vzduch v bytě, kanceláři nebo kdekoli jinde upravit, jsou k tomu ideální zvlhčovače, odvlhčovače nebo čističky vzduchu. Pracují velmi rychle a účinně, klima bude díky nim o dost zdravější a vy se budete cítit lépe,“ vysvětlila Ing. Kamila Trávníčková, Business Development Director české značky elektrospotřebičů Concept.


Aby se účinek projevil co nejdříve, a byl co nejlepší, je potřeba dát si při výběru správného modelu přístroje pozor na některé parametry.


Velikost prostoru, do kterého je daný model určen
Do velkého prostoru je potřeba větší přístroj, který má většinou i adekvátně velkou nádobu na vodu. Tu buď jímá z vlhkého vzduchu, nebo ji do něj, v podobě jemné vodní páry, naopak vypouští. Menší modely, vhodné do malých prostor, jsou většinou koncipované tak, aby nezabíraly mnoho místa a nerušily ráz interiéru.


Výkon je velmi důležitý
Čím vyšší, tím dříve bude odvlhčeno, pročištěno nebo zvlhčeno. Dobré je, zaměřit se i na různé režimy provozu, které mnoho odvlhčovačů i čističek vzduchu nabízí.


Nízká hlučnost a účinný filtrační systém jsou neopominutelné
Přístroje totiž určitě budou v chodu i večer nebo v noci a jejich provoz by mohl rušit. V případě čističek vzduchu nebo některých modelů odvlhčovačů je podstatným kritériem také filtrace. Účinný filtrační systém těchto spotřebičů totiž dokáže zachytit alergeny, prach a další nečistoty v ovzduší a zamezit jejich dalšímu šíření.


„K dosažení optimálního ovzduší v prostoru, a tím i zvýšení kvality dýchání, je obvykle nejvhodnější jednotlivé produkty kombinovat nebo si rovnou pořídit některý z přístrojů 2v1. Ty umí vzduch v místnosti nejen vyčistit, ale třeba také odvlhčit. Něco navíc ale nabízejí také zvlhčovače, protože některé modely fungují zároveň i jako aromadifuzér. Prostor tak nejen provoní, ale v případě přidání esenciálního oleje mohou mít i léčivé účinky,“ řekla Ing. Kamila Trávníčková.


Hodně přístrojů určených k péči o vzduch je vybaveno také mnoha dalšími užitečnými funkcemi. Patří k nim časovač nebo senzor kvality ovzduší a indikátor vlhkosti. Obě posledně jmenované funkce zajistí, že se přístroj sám nastaví do optimálního provozního režimu tak, aby zajistil co nejpříznivější klima v prostoru. Zlikvidovat škodlivé bakterie, viry, plísně a pohltit zápach dovede vestavěná UV lampa a ionizátor zase zvýší množství záporně nabitých iontů ve vzduchu a tím jeho kvalitu celkově zlepší. Smart modely pak disponují mobilními aplikacemi, které umožňují přístroj ovládat na dálku pomocí mobilního telefonu.


Česká značka elektrospotřebičů Concept nabízí čističky vzduchu, odvlhčovače i zvlhčovače ve své produktové řadě PERFECT AIR. Všechny její výrobky jsou „chytře vymyšleny pro život“ a nabízejí celou řadu moderních praktických funkcí, díky kterým skvěle pracují téměř sami.