Jenomže před deseti lety jakoby se cosi zlomilo. Ať už šlo o nemastné a neslané Stalo se nebo podivné rodinné fantasy Poslední vládce větru, z miláčka filmových gurmánů se stal jen odraz dávné slávy. O to větší radost udělal všem v roce 2015. Nejenže se takříkajíc „vrátil k filmovým kořenům“ a natočil a napsal hororovou lahůdku The Visit, ale taktéž produkoval a režijně se podílel na seriálu Městečko Pines.
Městečko Pines je desetidílná série vycházející ze stejnojmenné knihy Blaka Crouche. Diváci jej mohou sledovat od 10. listopadu na stanici Film+. Žánrově se jedná o mysteriózní sci-fi, přičemž Crouchova předloha je kritiky často srovnávána k dílům mistra hororu Stephena Kinga. Ten ostatně na svém Twitteru glosoval i první díl seriálu slovy: „Městečko Pines se hned z úvodu jeví nesmírně zábavně. Matt Dillon v hlavní roli je perfektní.“ Dillon si zde zahrál postavu federálního agenta Ethana Burkea, který se svým kolegou těžce havaruje kdesi na silnicích státu Idaho. Probudí se v nemocnici v městečku Pines, ve kterém hned od začátku něco… tak trochu nehraje.
Kompozice seriálu by se vmžiku dala rozdělit vedví. Prvních pět epizod se snaží Ethan Burke přijít na kloub celé záhadě. Proč působí v městečku všechno až nezvykle idylicky? Proč mu nechtějí umožnit zavolat domů nebo městečko opustit? Jak je možné, že zde žije i jeho nedávno zmizelá kolegyně, která však nyní vypadá o dobrých deset let starší? Milovníci záhad, kteří u obrazovek rádi rozplétají řešení a hledají možná východiska, budou mít u Burkova nuceného pobytu v Městečku Pines opravdové žně.
Navzdory očekávání však Burke přijde tajemným věcem na kloub dříve, než byste to možná byli čekali. Městečko Pines totiž disponuje úchvatným tempem a nenechává diváka vydechnout u výplňových dialogů nebo nucených pohledu do minulosti. Místo toho vyloží karty a výrazně pozmění ráz celého příběhu. Z tajemného thrilleru, který se může jednomu jevit jako vězeňské drama, druhému jako vládní experiment, se stane nesmírně originální sci-fi s poměrně pokrokovou ideou.
Ačkoliv M. Night Shyamalan nemá s příběhem vlastně nic společného a jedná se tedy o vcelku doslovnou adaptaci úspěšné knihy, nelze přehlédnout jisté podobnosti s jeho zřejmě nejslavnějším dílem, již zmíněným thrillerem Šestý smysl. Stejně jako v něm se totiž v Městečku Pines vyskytuje zápletka, která razantně mění do té doby vyprávěný děj. Jen se nejedná o zápletku finální, nýbrž se tento nečekaný twist dostaví v polovině příběhu.
Produkční práce indického režiséra na seriálu Městečko Pines se podepsala také na luxusním hereckým obsazením, které se v rámci televizního formátu běžně nevidí. Kromě Matta Dillona si jednu z předních rolí zahrál charakterní herec Toby Jones (Hunger Games, Barevný závoj), Dillonovu manželku krásná Shannyn Sossamon (Příběh rytíře) a zdravotní sestru Oscarem oceněná Melissa Leo (Fighter, Zmizení). Mezi dalšími se zde objeví třeba Carla Gugino, Juliette Lewis nebo Terrence Howard v roli svérázného šerifa.
Seriál Městečko Pines to nevyhrál pouze u Stephena Kinga a dalších diváků, nýbrž i u kritiků, kteří přitom na dílech podepsaných M. Night Shyamalanem jindy nenechávají suché nitě. Na portálu Rotten Tomatoes, který schraňuje a průměruje verdikty zámořských recenzí, se hodnocení první série zastavilo na úctyhodných šestaosmdesáti procentech. Čeho si kritici na Městečku Pines nejvíce váží? Kromě vyspělého herectví a odvážné zápletky zmiňují především svérázný postoj k tempu. Zatímco ostatní seriály za účelem dlouhodobého zisku kouskují příběh do několika sérií, v Městečku Pines se toho během deseti dílů odehraje tolik, kolik v tematicky podobném seriálu Ztraceni za několik sezón.
Díky žánrové různorodosti Městečka Pines si tak seriál užije velmi široké množství diváků. Mysteriózní první polovinu ocení především ti, kteří holdují záhadám a detektivním případům, druhá polovina přijde vhod divákům se slabostí pro sci-fi a téma zemské apokalypsy. Výjimečný je pak tento projekt především proto, že do obou těchto žánrů vkládá jemný motiv lidských slabostí a přirozené sobeckosti, která v mnoha ohledech přebíjí i touhu pro kolektivní dobro a lepší svět. Samotný závěr pak první řadu kompaktně uzavírá, přesto nechává prostor pro možný začátek řady druhé. „Jedinou věcí, která mi na televizním formátu není blízká, je jeho návaznost a možnost pokračování,“ řekl k tématu sám Shyamalan. „Jsem ten druh autora, který uznává konec. Znám rozsah, znám cíl a v rámci deseti epizod kráčím vstříc velkému finále. Přesto máme s Blakem plán pro druhou řadu.“ Ta domovskou stanicí Fox zatím oznámena nebyla, leč bychom si jí s kritiky i diváky svorně přáli.