Na čtyřkolce Rumunskem

front.post
front.public: 07. 07. 2018
time02

Rumunsko se dá považovat zčásti za balkánský typ země, protože zde leží svoji větší částí, ale sousedí například s Ukrajinou a Moldavskem. Na východě omývají Rumunsko břehy Černého moře. Původní obyvatelé byli Dákové, kteří se ovšem stali poraženými v bitvě s Římany, ale i tak jim zůstala samostatnost.



Rumunská geografie není zas tak složitá, i když je to největší stát, co do rozlohy, jihovýchodní Evropy. Obyvatelé jsou logicky z veliké většiny Rumuni, následují Maďaři, Romové, Ukrajinci, Němci, Rusové, Turci a malý zbytek těch ostatních. I Češi jsou v Rumunsku, ale je jich méně než dva a půl tisíce. V náboženství převažují pravoslavní křesťané.  


 


Hlavním město Bukurešť patří mezi centrum Rumunska, a to ve všech směrech. Už v patnáctém století zde sídlila valašská knížata. Brašov je další z významných měst. Je obklopeno Karpaty a od hlavního města vzdáleno na severní směr. Brašov založil Řád německých rytířů ve třináctém století. Najdete zde například i automobilové závody, ale také hrad nechvalně proslulého hraběte Drákuly, v obci Bran. Ve městě Temešvár najdete početnou skupinu přistěhovalců, kterým vévodí Maďaři. V Kluži zase mají mimo jiné univerzitu, která oslaví už za šest let sté výročí založení. Hory jsou samostatnou kapitolou v Rumunsku. Některé se dají projet na čtyřkolce.  


 


Jedním asi z nejrozsáhlejších pohoří je Faragaš. Právě v něm se tyčí nejvyšší vrchol s názvem Moldoveanul, který se pyšní nadmořskou výškou 2 544 metru. Iezer Papuša je jeden z horských masivů táhnoucích se na jih od pohoří Faragaš. Jsou zde přítomny metamorfované krystalické horniny. Mimoto jsou v hojném počtu zastoupeny horské bystřiny a potoky. Přestože tu působila ledovcová činnost, tak na celém pohoří je jedno jediné pleso – Lac lezer. Tím, kde konkrétně se nachází z geologického hlediska, tak je docela dost opuštěné a dá se říct, že i pusté. Ale pozor – na čtyřkolce byste se do těchto míst sami vydávat neměli, žije tu totiž rozličná karpatská zvěř, které vévodí jedna z nejkrvelačnějších šelem – medvěd hnědý.  


 


Maramureš je pro balkánské obyvatelstvo jedním z těch známých pohoří. Je to nejsevernější část Karpat. Dokonce pokračují i na území Ukrajiny. Maramureš je pohoří zaplněné lesy s nejvyšším vrcholem Farcau. Říká se, že pohled z Farcau je nezapomenutelný. Na severu můžou turisté uvidět pohraniční hory s názvem Stoh. Na čtyřkolce byste se mohli vydat i severozápadním směrem, do Apuseni. Je tu mnoho horských pohoří spolu s největším Bihorem. Tady máme vrchol skoro dva tisíce metrů vysoký, Cucurbata Mare. Samozřejmě, to nejsou všechna horská místa, kam byste se mohli vydat na čtyřkolce, ale tento výběr snad pomůže s rozhodováním.


Foto © Depositphotos.com/imagerymajestic