Na křídlech Orient Expressu

front.post
front.public: 13. 03. 2022
time01

Půlnoční krajinou po kolejích letí expres. To je začátek jedné staré písničky a my si jasně vybavíme řadu světel, které se tmou řítí do neznáma.  


Možná se za těmi světly ukrývají luxusní kupé nejznámějšího a nejpohádkovějšího vlaku, kterým  cestovaly ty nejvýznačnější osobnosti do Paříže, Benátek nebo Istanbulu. Vlak s romatickým názvem Orient Expres se stal předlohou i pro filmy a literární díla. Kdo by neznal detektivní román Agaty Christie " Vražda v Orient  Expresu".


Právě tento román se stal předlohou pro hvězdně obsazený film, který nám o Orient Expresu poskytuje ten nejrealističtější obrázek. Luxusně vybavená kupé, dokonalé služby hotelového typu, které vyžadují ti nejnáročnější klienti. Dlouhá historie tohoto zajímavého hotelu na kolejích, který se pohyboval po celé Evropě  sahá až do roku 1883, kdy vlak s tímto názvem vyjel poprvé. Během jeho historie se měnila trasa a jméno Orient Expres nesly vlaky s různým využitím. Jeho historii přerušovaly války a dějinné události, změny vlastníků a změny životního stylu.


Expres s romantickým názvem je však stále legendou a vždy se najdou nadšenci, kteří chtějí navázat na staré tradice. V 70. letech to byl švýcarský podnikatel Albert Glatt a Interflug AG byl provozován až do roku 2008. V roce 1977 začal původní vagony hledat také americko-britský podnikatel James B.Sherwood. Díky těmto nadšencům a milovníkům železniční historie proto i dnes můžeme - pokud máme dostatek financí - cestovat vlakem s legendárním názvem "Vlak králů, Král vlaků", do Londýna, do Paříže, do Benátek, nebo i do Prahy. Orient Expres už dávno není tím původním luxusním vlakem, jehož pasažéři přitahovali pozornost tisku, spisovatelů i lupičů a ve kterém se odehrávaly dramatické příběhy.


Dnešní Venice Simplon-Orient-Express (VSOE), který vyjel poprvé  roku 1982 je ale jeho věrnou kopií. Vnitřní dekorace, prováděná pod dohledem Gerarda Galleta v Paříži, je zcela autentická v každém detailu. Čeští zájemci měli možnost si jej prohlédnout v roce 2006, kdy byl otevřen pro zájemce na pražském nádraží. Nevíte-li tedy, co s penězi a chcete zažít neopakovatelné dobrodružství s přídechem romantiky, dívat se na evropskou krajinu z pohodlí luxusního kupé a nechat se obsluhovat a rozmazlovat, stačí jen objednat si lístek a nastoupit do Orient Expresu. Můžete si s sebou klidně vzít i dobové oblečení z 19. století, ale není to povinné. Určitě si ale přibalte večerní róbu, nebo alespoň společenské oblečení. V tričku a šortkách by vás do vlaku, kde lístek stojí od 970 do 2700 eur ani nepustili.