Nejkrásnější pláže světa

front.post
front.public: 13. 03. 2024
time01

Polemika o tom, která pláž na světě je nejkrásnější, to je diskutabilní, každému se líbí něco jiného, někde jinde, v jiném světadílu, v jiné zemi, ale přece jen, budeme se snažit přiblížit nějaké krásné pláže. Začneme v Chorvatsku. Zlatni rat je nevyhledávanější pláží právě na Balkáně.


 Je blízko městečka Bol na ostrově Brač. Její rozloha je větší než půl kilometru, konkrétně 630 metrů. V českém překladu to může být něco ve smyslu Zlatý roh nebo Zlatý mys. Podle toho jména má řekněme i svůj tvar – trojúhelník ve tvaru rohu. Je tu spousta oblázků, které omývá průzračné moře. Kdybyste chtěli jít na tuto pláž, připravte se na kvanta návštěvníků, naráz dokáže pojmout až pět tisíc lidí. Na pláž je vstup zdarma, parkoviště si musíte zaplatit.  


Řecko je také stejně jako Chorvatsko domovem nádherných pláží. Vybrat jednu ze všech se nedá, ale zkusme nějaké ti tipy. Tak předně známá pláž Vatery z ostrova Lesbos. V porovnání s chorvatským Zlatým rohem je nepoměrně delší, konkrétně měří až sedm kilometrů. Je dlouhá, nejspíše z jednoho pragmatického důvodů, je zastavěná. Asi se ptáte čím – hotely, kavárny, taverny a tak dále. Kdo neví, jak ostrov Lesbos přišel ke svému názvu, tak vysvětlení je jednoduché. Podle mytické legendy zle sídlily múzy v čele s králem Lesbosem. Také tu žila básnířka Sapfó, která se netajila láskou k ženám, dnes by se řeklo, že šlo o lesbickou orientaci, která pochází pravděpodobně i z této doby. Kotvil zde mimo jiné i obávaný pirát Barbarossa.  


Itálie je místem, kde najdete i klidnější pláže, ale to neznamená, že jsou neméně krásné. Biodola a Procchio – Elba, tato pláž má jemný zlatý písek, který koresponduje s modrozelenou barvou vody. Rena Bianca u Santa Teresa Gallura, Sardinie – to je pro změnu pláž, která vyniká neuvěřitelně čistou vodou spolu s tím nejjemnějším pískem a navíc je ukrytá mezi italskými skalisky.  


Sladká Francie, kdo by neznal Riviéru nebo Saint-Tropez. Saint-Tropez je asi jedno z těch vůbec nejznámějších míst krásných pláží. Jezdí sem převážně herecká smetánka z Hollywoodu, ale výjimkou nejsou ani světově uznávaní sportovci či dědičky hotelů – Paris Hilton. Tuto pláž dala do podvědomí jako první francouzská herecká ikona Brigitte Bardotová. Konkrétní pláž tu máte v podobě Pampelonne. Je tady nádherný jemný bílý písek. Pokud byste sem chtěli zajet, musíte čtyři a půl kilometrů na jihovýchod od Saint-Tropez. Plage de Tahiti není u nás zase tak známá, ale pro Francouze má něco do sebe, protože je to národ řekněme exhibicionistů, tak zde se můžete svléknout úplně donaha. I když jsou zde spíše soukromá sídla a jste zhruba pět minut od města, tak nikoho nepohoršít