Nesmrtelný Sean Connery

front.post
front.public: 17. 04. 2015
t01
Dnes je mu jednasedmdesát a zná ho celý svět, ale když se v rodině řidiče a posluhovačky ve skotském Edinburgu, v dělnické čtvrti Fountainbridge narodil první syn, nikdo netušil, že se stane  kultem mužné krásy a postavy filmových scénářů, kterým propůjčí svou tvář, postavu a hlas se stanou  nesmrtelnými.

Při pohledu na něho máte dojem, že jej roky míjejí bez povšimnutí a jeho magické fluidum působí stejně na jeho vrstevnice jako na jejich vnučky. Možná proto, že v něm nevidíme jen prázdnou, přitažlivou skořápku, ale mužného hrdinu, gentlemana, jehož cesta na vrchol filmové slávy, kde se dnes vyhřívá, nebyla rovná a nebyla zadarmo.Superstar tehdy ještě nebyli a cesta na filmový Olymp byla pořádně trnitá.

 

Jméno Sean si s sebou nese jako vzpomínku na svého kamaráda Seama, se kterým v dětství tvořili nerozlučnou dvojici a přezdívka, kterou jim jejich kamarádi dávali se stala základem jeho uměleckého jména.
V touze po dobrodružství nastoupil v patnácti letech k Britskému královskému námořnictvu, ale už za tři roky mu jeho zdraví připomnělo, že to není pro něho ta pravá cesta. Našli mu žaludeční vředy. Co ale teď? Kvalifikaci neměl žádnou a představy o své budoucnosti také ne. Živil se tady jak se dalo, dokonce pomáhal při výrobě rakví. Už tehdy však dovedl využít svého vzhledu, začal posilovat a přivydělával si jako umělecký model pro studenty umělecké akademie.Tvrdá práce na pěkné postavě přinesla i první úspěch a sice třetí místo na Mr. Universe, které obsadil v roce 1950 jako reprezentant svého milovaného Skotska, kterému nyní, když má již dostatečný vliv a je dostatečně známý pomáhá ze všech sil. Propaguje Skotskou nezávislost, fotbalový klub Glasgow Rangers a v roce 1999, kdy ho královna za jeho zásluhy již nemohla nepovýšit do šlechtického stavu se na slavnost dostavil ve skotském kroji.

 

Po úspěchu v Mr.Universe věřil, že dosáhne úspěchu ve sportu – chtěl se stát profesionálním fotbalistou, avšak nabídli mu roli ve sboru putovního muzikálu South Pacifik. A tato, byť bezvýznamná rolička otočila kolem jeho osudu jiným směrem. Začal se - a opět velmi tvrdě a svědomitě připravovat na hereckou dráhu, kde vycítil svoji šanci. Začal získávat známosti a kontakty v uměleckém světě a brzy se začaly dostavovat drobné úspěchy – malé role ve filmu i v televizi. Jeho první významnější rolí byt film „Another Time, Another Place“ v roce 1958, kde byla jeho partnerkou Lana Turner.Předtím se ještě uvádí malá role ve filmu „Lilac in the spring“ v roce 1955. Jeho tvrdá práce na své postavě a úsilí se prosadit začínalo slavit první úspěchy.

 

Jistě se mnou budete souhlasit, že nejznámější rolí Seana Conneryho je agent 007 James Bond, superagent s právem zabíjet, jehož oblíbený nápoj je Martini – „protřepat, ne zamíchat“, oblíbené cigarety Cartier se zlatým proužkem zasílané z Paříže, a který vrhal uhrančivé pohledy na slečnu Moneypenny, aby pak odkráčel za plněním svých super povinností provázen jejím zamilovaným pohledem. . Všichni další představitelé Jamese Bonda s ním byli nemilosrdně konfrontováni a kultovní obdivovatelé této filmové postavy budou stále tvrdit, že nikoho jiného s ním srovnat nelze a to ani u posledního dílu, kde už zdaleka nebyl mladý.

 

Roli Jamese Bonda získal díky náhodě. Filmový producent Harry Saltzman, který se chystal natočit podle předlohy Iana Fleminga film „Dr.NO“ počítal pro tuto roli s Rogerem Moorem, avšak ten nebyl právě volný a manželka Alberta Broccoliho upozornila producenta právě na Seana Conneryho. Viděla jednu z jeho filmových rolí a zalíbil se jí. Harry Saltzman jej pozval na konkurz, roli mu dal a nikdy toho nelitoval. Film „DR.NO“ měl obrovský úspěch a přinesl slávu nejen herci, ale i producentovi a s ní také peníze na natočení dalších epizod. Se Seanem Connerym bylo natočeno celkem 7 dílů, z toho 6 v produkci Alberta Brocolliho.

 

Sean Connery se rázem stal slavným, bohatým a známým hercem. Popularita spojená s jeho rolí Jamese Bonda však přinášela nejen velké finanční zisky , ale měla také své negativní stránky, které se čím dál více nepříjemně dotýkaly nejen jeho, ale i jeho ženy, australské herečky Diane Cilento. Oženil se v roce 1962, ale nepříznivé dopady popularity měly na jeho manželství špatný vliv. V roce 1973 bylo manželství rozvedeno. Z tohoto svazku má Sean Connery syna Jasona. V roce 1975 se oženil znovu s Micheline Roquebrun. Jeho žena je výtvarnice.

 

Po natočení šestého filmu „ Diamanty jsou věčné „ již nechtěl pokračovat. Bylo zapotřebí najít nového představitele a nakonec se James Bond vrátil na začátek a jeho představitelem se stal Roger Moore, který měl roli původně hrát. Také on se v této roli proslavil.Od té doby se stalo představiteli této role několik jiných herců, ale vzor, který pro tuto filmovou postavu nasadil Sean Connery odsoudil filmaře zřejmě k věčnému hledán.
Přestože „ bondovky „ jsou opravdu nepřehlédnutelné, nemůžeme připustit, aby vznikl dojem, že jsou jedinou tvorbou tohoto velkého herce..I on se celý život snaží, aby se mu tato jediná postava nestala osudem.

 

V roce 1965 natočil skvělý film s válečnou tématikou „ Pahorek „, v roce 1974 film „ Vražda v Orient Expresu“- detektivku podle předlohy Agaty Christie se zajímavým morálním podtextem , 1974 „Velká vlaková loupež“, kde další velkou roli hrál Donald Sutherland ,1975 „Muž který chtěl být králem“, 1977 „Příliš vzdálený most“ – film s válečnou tématikou. Podle přísloví „ jednou jsi dole, jednou nahoře“ ,po tomto období nastal jakoby útlum. Sean Connery se přestal objevovat na plátnech nebo jsme jej mohli vidět v žánru pro něho nezvyklém.
Mezi jeho velkými tituly najdeme ale i role nebo filmy, které neměly větší význam , některé ani nezaujaly / například film Terryho Gilliama, ve kterém hrál roli krále Agamemnona/ nebo jsou uváděny jen zřídka ve speciálních pořadech typu Filmový klub a podobně.V mnoha filmech hrál s opravdu hvězdnými partnery, například s Brigitou Bardotovou / western Shalaco v roce 1965 /, již zmíněnou LanouTurner, Kevinem Costnerem, Nicolasem Cagem a dalšími.

Poslední „ bondovku“ „ / i když je již točit nechtěl a která se opravdu případně jmenovala „ Nikdy neříkej nikdy“/ natočil v roce 1983 a jeho partnerkou zde byla Kim Basingerová. Zdá se , že tímto filmem se opět dostal do formy. V roce 1986 natočil první , a zároveň nejlepší, díl „Highlande“, kde ztělesnil středověkého vojevůdce Ramireze. Ve stejném roce pak vznikl film „ Jméno růže „, které dnes již řadíme mezi klasiku a kde mistrně ztvárnil postavu otce Williama of Baskerville.Film je strhující nejen svým tématem , ale i prostředím. Další příležitost dostal v roce 1987 od Briana de Palma ve filmu „ Neúplatní „, kde si po boku Kevina Costnera zahrál roli policisty. Za tuto roli dostal Oscara za nejlepšího herce ve vedlejší roli.S Kevinem Costnerem hrál i ve filmu „Robin Hood-král zbojníků“.Objevil se i v jednom díle „Indiana Jonese“ v roce 1989. Z dalších akčních filmů, ve kterých působil asi nejlépe můžeme jmenovat „ Hon na ponorku“ nebo „ Skálu“. Nezapomenutelný je i jeho „ Šaman“ , kterého natočil v roce 1992 a který se úzce dotýká dnes velmi aktuální otázky životního prostředí.

 

Zdá se, že Sean Connery mnohé z uvedených rolí přijal i proto, aby nezůstal zařazen do konce života jen jako James Bond.
Dnes, přestože nic nenasvědčuje tomu, že by měl jen odpočívat, přece jen zpomalil své životní tempo. Žije se svou manželkou ve Španělsku, které mu svým klimatem nejvíc vyhovuje. Finančně je dostatečně zabezpečen na to, aby se mohl věnovat svému oblíbenému sportu golfu a propagovat a podporovat svoji milovanou rodnou zemi Skotsko.A nadále vzbuzuje zaslouženou pozornost všude, kde se objeví. Možná se dočkáme ti toho, že znovu přijme nějakou zajímavou filmovou roli. Kdo ví ?