Přesto se nám to může stát nejen na dovolené, kde nás nikdo nezná, ale třeba na rautu nebo recepci, na kterou nás pozve obchodní partner nebo zaměstnavatel a my chceme právě tady vypadat co nejlépe. Co ale s tím tvorem, který na nás pomrkává potměšilým očkem?
Především je třeba vědět, že krabi nebo humři jsou skutečným vrcholem kulinářství a při slavnostních příležitostech ozdobou stolu. Při nějaké běžné příležitosti se s nimi jen tak nesetkáme.
Podávají se uvaření v osolené vodě, do které se přidává koření a bílé víno. Servírují se již rozporcovaní, ale znovu umně složení tak, aby si hosté mohli speciálními kleštěmi brát už rovnou kousky masa. Pouze klepeta jsou podávána vcelku a je třeba je umět rozlousknout.
Z krabů vznikne po rozporcování poměrně velký odpad, neboť se odstraňuje zadeček, měkké podlouhlé žábry i s peříčkovitými přívěsky, malý vakovitý žaludek a jeho přívěsky, které jsou umístěny přímo za ústy kraba.
Klepeta se odlomí, stejně jako nohy. Krunýř se roztrhne a vyjmou se z něho kousky masa, smíchají se s majonézou, krunýř se znovu touto směsí naplní a naaranžuje se na servírovací mísu spolu s klepety a nožičkami.
Stolovníci si na maso kapou citron a doplňují je majonézou a různými studenými omáčkami. Vlastně si tak sami vyrábějí na talíři salát dle vlastní chuti.
Z humra je nejchutnější maso z ocasu. To se po uvaření ve slané a okořeněné vodě vyjme z odlomeného ocasu. Stejně tak se vyjme maso z klepet a nohou, humr se položí na mísu na záda, středem se rozřízne a zbaví vnitřností a také pískového váčku, který je umístěn blízko hlavy.
Maso se jí stejně jako maso z kraba, nebo se použije na výrobu koktejlů a salátů, které se servírují hostům samostatně. Nejcennější lahůdkou z humra jsou játra nazelenalé barvy a pokud jsme koupili samičku tak oranžové jikry.
Pokud konzumujeme tyto mořské lahůdky, měli bychom mít na stole k dispozici misku s vodou na omývání prstů, neboť při takové luxusní hostině se použití prstů nevyhneme a není to nic proti bontonu.
Foto © Depositphotos.com/taviphoto