Nová Čelovka Fenix

front.post
front.public: 22. 11. 2021
Fenix-HM15R-Ruby-V2.0-bannerova

Čelovky značky Fenix dlouhodobě patří mezi špičku ve svém segmentu. Tentokrát přináší Fenix model, který určitě nadchne fanoušky kempování, cyklistiky, rybařiny a vlastně každého, kdo si potřebuje občas spolehlivě a přesně posvítit a mít při tom volné ruce.


Nová verze čelovky Fenix HM15R Ruby V2.0 s výkonem 700 lumenů a dosvitem až 120 metrů patří rozhodně mezi jednu z technologicky nejvyspělejších čelovek na trhu. Navíc ovšem přináší zajímavou, a především praktickou inovaci. Slouží nejen k nošení na hlavě jako klasická čelovka, ale je také možné ji během vteřiny vysunout z hlavového držáku. Získáte tak ruční svítilnu, anebo fixační svítilnu, kterou je možné přichytit magnetem či sponou na místo, ze kterého potřebujete svítit na práci či jinou vaši aktivitu.


Rychlá variabilita, kterou ocení i cyklisté


U jiné čelovky jsem se ještě nesetkal s tak dotaženým a rychlým řešením. Už žádné složité a pomalé vytahování svítilny z gumové objímky, ani obavy, zda objímku při vyndávání poškodíte. Stačí na svítilnu silněji zatlačit a ve vteřině je z pojezdu v držáku venku. Zasunutí svítilny zpět do držáku je pak stejně rychlé a snadné.


Svítilnu ocení určitě i cyklisté, protože, když je vyjmutá z držáku, je možné ji nasadit na držák na řídítka (Lockblock, nebo Bikeblock), který je možné ke svítilně přikoupit. Může být ještě moderní svítilna více univerzální?


To ovšem není jediné plus této čelovky. HM51R Ruby V2.0 v sobě skrývá doslova celou paletu technických „zlepšováků“, které tuto svítilnu řadí na první příčky mezi současnou konkurencí. Začněme jejím světlem jako takovým.


Hned 9 režimů


Čelovka umožňuje volit hned mezi devíti světelnými režimy, kterým také odpovídá výdrž dobíjecího akumulátoru. Pět režimů bílého neutrálního světla nabízí nejprve 700 lumenů (vydrží svítit až půl hodiny), dále 400 lumenů (1,5 hodiny), 150 lumenů (2,5 hodiny), 50 lumenů (8 hodin) a nakonec nejslabší režim o třech lumenech, při kterých vydrží tato čelovka svítit až neuvěřitelných 120 hodin v kuse.  


Další čtyři režimy pak můžete nastavit v rámci červeného světla, které neruší zvířata ani ostatní lidi ve vašem okolí: 5 lumenů (svícení až 36 hodin v kuse), 1 lumen (100 hodin), červené blikání 5 lumenů (72 hodin) a ještě tzv. režim SOS o pěti 5 lumenech s výdrží až 72 hodin svícení v jednom „zápřahu“.


Inteligentní svítilna? Rozhodně ano


Tato svítilna je vybavená digitální regulací výkonu, takže si hlídá, aby svítila konstantně bez jakéhokoli kolísání světla. Dále je vylepšena pamětí, díky které ji zapnete v režimu, který jste na ní nastavili naposledy (jak bílé, tak červené světlo), což je, jak jsme si ověřili v praxi hodně příjemná funkce. Často totiž při různých činnostech najdete ideální režim, který vám aktuálně vyhovuje a nechcete jej při každém zapnutí svítilny volit znovu.


A když už mluvíme o „inteligenci“ této svítilny, pak jí musíme pochválit ještě ochranu proti přepólování (když do ní vložíte akumulátor opačně, nemusíte se bát, že svítilnu poškodíte) a dále indikaci stavu nabití akumulátoru. Stačí krátce stisknout ovládací tlačítko čelovky ve vypnutém stavu a rozsvítí se či rozbliká barevná dioda v tlačítku. Zelené světlo vám „říká“, že akumulátor je nabitý na 80 – 100 %, zelené blikání pak hlásí 50 – 80 % energie, červené světlo 20 – 50 % energie a červené blikání signalizuje, že v akumulátoru už zbývá jen 20 % energie či méně a je nutné svítilnu co nejdříve dobít.  


Špičková odolnost


O dostatečnou zásobu energie v čelovce se stará dobíjecí akumulátor s kapacitou 700 mAh, který dobíjíte pomocí USB-C konektoru. Ten je bezpečně ukrytý pod gumovou krytkou a je dobré si zkontrolovat, zda je krytka po nabití dobře uzavřena, abyste si pak čelovku nepoškodili v dešti, prachu, či pádem do vody. A to by byla zbytečná chyba.


Čelovka Fenix HM15R Ruby V2.0 je totiž jinak výjimečně dobře chráněna proti „úrazům“. Jak jsme si ověřili při jejím testování, nevadí jí déšť, ani pád do vody. Může dokonce svítit celé hodiny pod hladinou vody bez jakékoli újmy. Je také prachotěsná a nárazuvzdorná. Takže se nemusíte bát, že se vám poškodí pádem z vaší hlavy, řídítek kole či přímo z ruky. My jsme ji „nechali upadnout“ na různé druhy povrchů od trávy přes ztvrdlou zeminu až po zámkovou dlažbu a můžeme potvrdit, že tahle svítilna vydrží pravdu hodně.


O tuhle fenomenální odolnost se zasloužilo samozřejmě perfektní zpracování, ale také použité materiály při výrobě čelovky. Její tělo je vyrobené ze speciální slitiny leteckého hliníku, které bylo ještě vylepšeno odolnou těžko poškrábatelnou povrchovou úpravou (tzv. Type III hard anodized).


Jediné tlačítko, víc netřeba


Svítilna se ovládá pomocí jediného tlačítka, které se dobře nahmatává i mokrou rukou či v rukavici. Pomocí krátkých, delších či vícenásobných stisknutí se jednoduše pohybujete mezi jednotlivými režimy svícení. Tlačítko dokonce umožňuje svítilnu zamknout proti jejímu náhodnému zapnutí při její přepravě v tašce, či batohu. Nestane se vám tak, že byste vyrazili kempovat a po rozbalení stavu zjistili, že se vám během cesty do kempu svítilna vybila. Tuhle funkci jsme při jejím testování velice ocenili.


Netíží, netlačí


Co se týče samotného nošení čelovky na hlavě, pak v tomto bodě je třeba doslova smeknout. Čelovka je úžasně lehká – váží jen 80 gramů včetně popruhu i akumulátoru. Díky skvěle zpracovanému a pěkně perforovanému popruhu na hlavě výborně sedí, netlačí a dá se nosit celé hodiny v kuse bez toho, aby vás nějak obtěžovala. To určitě ocení jak zapálení běžci, tak třeba rybáři, kteří s nasazenou čelovkou na hlavě během nočního lovu dokonce někdy i spí.


Délka popruhu se snadno upravuje, popruh vypadá moderně a zajímavě, a to včetně reflexní prvků, kterou se zvláště na kole v noci hodí. Zajímavé je, že pokud by vám popruh barevně nevyhovoval, je možné si k čelovce přikoupit jiný – konkrétně černý, což určitě ocení především rybáři či myslivci.


Rozměry této čelovky jsou poměrně zábavné. Přes její fenomenální vlastnosti je totiž čelovka dlouhá jen 6,6 cm, výška včetně držáku je 3,6 cm a hloubka pak 3,2 cm. Je to takový technologiemi prošpikovaný malý brouček, který se i s popruhem a držákem snadno vejde do jakékoli kapsy.


Velmi solidní cena


Součástí balení HM15R Ruby V2.0 je samozřejmě svítilna usazená v držáku na popruhu, akumulátor, náhradní o-kroužek, nabíjecí USB-C kabel a ocelová spona. Svítilnu je možné pořídit na rozumnou cenu vzhledem k jejím kvalitám, a to za 1.699 korun. My jsme ji do recenze pořídili přímo na stránce distributora svítilen Fenix, a to na http://www.kronium.cz.