Nová termovize Hikmicro Falcon FH35

front.post
front.public: 15. 06. 2023
Falcon-v-ruce

Konečně se nám podařilo otestovat nejnovější model termovize Hkmicro, na kterou jsme čekali s opravdu velkou netrpělivostí. Proč je to jeden z nejlepších modelů na trhu a jakými funkčními novinkami si nás tato termovize získala?


Nový model termovizí Hikmicro s označením Falcon vlétl na trh vyšperkovaný doslova fenomenálními technologickými hodnotami, díky kterým ukazuje drtivé většině svých konkurentů záda. Tím spíše je třeba Falcona důkladně otestovat na lovu, abychom ověřili, zda si své místo na aktuálním výslunní mezi nejkvalitnějšími termovizemi opravdu zaslouží. Do rukou se nám dostal konkrétně model Hikmicro Falcon FH35, tedy s formátem čočky 35 mm. Je to de facto takový zlatý střed v poměru cena výkon, protože Falcona je možné pořídit ještě s čočkou o průměru 25 mm, anebo 50 mm.



Profi kufřík a kvalitně dotažený obal
Termovize nám dorazila v krásném pevném kufříku s povrchem z odolné a na omak příjemné látkoviny, ve kterém je monokulár prakticky nerozbitný. Kufřík má výborně řešené polstrované přihrádky na jednotlivé komponenty a ještě síťovinovou vnitřní zapínací kapsičku navíc. Madlo kufříku je gumové s měkkým žebrováním a do ruky padne skvěle, ale také je možné nosit kufřík přes rameno pomocí popruhu, který je součástí balení přístroje. Pro bezpečné převážení termovize je kufřík přímo dokonalý, ale na lov jsme ho s sebou nenosili, protože jsme si nechtěli rozepínáním a zapínáním jeho zipu plašit v honitbě zvěř.


Na přenášení termovize do lesa nám bohatě postačil masivní tubusový obal z materiálu podobného neoprenu (rovněž součást balení), do kterého sedne Falcon skvěle a současně je v obalu chráněný naprosto dostatečně. Termovizi je možné v obalu uzavřít zatahovací šňůrkou s fixačním jezdcem.


Dva akumulátory, výdrž 14 hodin
Nejvíce se nám ovšem rozzářily oči, když jsme v kufříku objevili dvě zásadní věci. Jednak hned dva kvalitní lithiové akumulátory Hikmicro (tedy jeden náhradní) s kapacitou 3200 mAh uložené každý v malé průsvitné schránce, díky kterým nabízí dohromady termovize pozorování zvěře až v délce 14ti hodin (tedy logicky každý 7 hodin). Akumulátory se v tomto případě nenabíjejí přímo v těle termovize, jak je tomu zvykem u většiny ostatních termovizí na trhu, ale v přiložené vysoce propracované nabíječce s USB-C konektorem. Přiznám se, že nejprve nás koncept nabíječky zaskočil – proč ještě další přístroj navíc? Ale záhy jsme si uvědomili, že je to řešení vlastně geniální. Umožňuje totiž velmi efektivně nabíjet oba akumulátory najednou. A to může být na delších intenzivních loveckých výpravách v zásadě klíčový faktor, protože bez energie je vám termovize k ničemu.


Moderní, větší, odolná
A druhou radostí na pohled pak byla samotná termovize. Okamžitě šla z ruky do ruky a slovy chvály na její kvalitní zpracování a moderní design jsme nešetřili.  Úplně první věc, která nás na termovizi nadchla, je krytka čočky. Už to není ten gumový špunt, se kterým se setkáte u většiny termovizí na trhu, a který má tendenci občas zlobit tím, že se musí hodně dobře domáčknout, protože jinak před čočkou nedrží a vypadává. Tady je řešení mnohem dotaženější, a to v podobě perfektně sedící krytky na pružinkovém pantu navíc s pružinkovou pojistkou. A co je důležité, nejen, že krytka výborně sedí a ještě bytelněji chrání čočku, ale toto řešení nabízí naprosto tiché otevírání i zavírání. Chce to jen chvilku cviku a můžete si být jistí, že si manipulací s krytkou nevyplašíte zvěř ani na velmi blízkou vzdálenost.


Pokud jde o celkový formát testovaného Falconu FH35, s rozměry 187 x 65 x 58 mm patří spíše mezi větší termovize na aktuálním trhu, ale žádný neobratný gigant to zase není. Do středně velké i menší (například dámské) ruky padne výborně, jak jsme si ověřili a je radost s ním pracovat i dlouhé hodiny. Tím spíše, že ergonomie těla Falconu je velmi příjemná do ruky a ovládací prvky se snadno detekují prsty i za úplné tmy (spouštěcí tlačítko v sobě navíc ukrývá drobnou červenou diodu, takže není problém ve tmě najít toto tlačítko, když je termovize v klidovém režimu). Termovize působí robustně, odolně, nevadí jí pád z výšky až 1,5 metru, ani „pobyt“ ve vodě, protože tahle mašina je skutečně vodotěsná (na úrovni IP67).


Jediné, co by se mi líbilo, by bylo v případě nastupujících modelů dosažení nižší váhy. 500 gramů už je trochu na hraně, když si vezmete, že najdeme kvalitní termovizi se stejně velkou čočkou o váze pod 330 gramů (konkrétně PARD TA62 – 35mm). Ale když k vám budu naprosto upřímný, tak ani tato hodnota u mě nepadá na váhu zásadních vlastností. Ty se totiž ukrývají v naprosto fenomenální míře v ovládání a technologických možnostech tohoto monokuláru. Tak se právě na ně pojďme nyní zaměřit.


Sbírka nejnovějších technologií i fantastická tepelná citlivost
Detekce Falcon FH35 spolehlivě funguje až na vzdálenost 1800 metrů (j tedy ideální na rozlehlé polní honitby), což jsme prověřili v lednu při lovu dančí zvěře právě na polní honitbě. Tepelná citlivost je na fantastické úrovni < 20 mk, což může drtivá většina konkurenčních termovizí Falconu jen tiše závidět. Spolu s vynikajícím rozlišení detektoru (384x288 pixelů) a aplikací celé soustavy inteligentních technologií (Automatické řízení citlivosti, Digitální vylepšení detailů a Trojrozměrná digitální regulace šumu) je jasné, že zobrazovací schopnosti Falconu jsou na jedinečné úrovni, která uspokojí i nejnáročnější myslivce. Navíc špičkový OLED displej s rozlišením 1024 x 768 px má velkorysou úhlopříčku 0,4 palce, kterou pokládám za maximálně dostačující.


Mohu s klidným svědomím konstatovat, že se jedná bez diskuze o jednu z nejlepších ne-li vůbec nejlepší termovizi na trhu současnosti. Ta perfektní práce s teplotními rozdíly a ve finále jemnost vykreslení ruku v ruce s kontrastem, to je obrovská paráda. Zobrazení je plynulé, bez nežádoucích prodlev, termovize pracuje tiše bez nežádoucího výrazného cvakání, jako je tomu u laciných termovizí, které by mohlo rušit zvěř v blízkosti pozorovatele. Přemýšlíte nad tím, že hovořím až v příliš velkých superlativech a málo kritizuji? Upřímně říkám, že tahle termovize je skutečně tak skvělá a je těžké hledat nedostatky tam, kde nejsou.


4 režimy a velmi kvalitní zoom
Obnovovací frekvence je na klasických 50 Hz, optické zvětšení je až trojnásobné a digitální dokonce až osminásobné (celkem lze dosáhnout zvětšení až 24x). Při rozumném nazoomování je stále možné rozlišovat nuance zvěře, což vysoce chválím, protože to rozhodně není v případě ostatních termovizí běžná vlastnost. Pokud jde o zobrazovací režimy, nebo chcete-li barevné palety, jsou tu k dispozici čtyři – Red hot, White hot, Black hot a Fuze. Všechny dávají smysl, nicméně já jsem si nejvíce oblíbil vysoce kontrastní Fuze (navíc nejméně „přepaluje“ oko) a Black hot (nejlépe vykresluje paroží a další klíčové detaily zvěře).


Této termovizi prakticky nechybí žádná moderní funkcionalita, takže tu máme prověřený a dle našeho testu skutečně dosti věrohodný poměrový dálkoměr, možnost pořizování fotografií i videa. Nechybí Wi-Fi, ani dostatečně velké vestavěné úložiště o objemu 64 GB. Jasně, na trhu jsou přístroje i s dvojnásobným úložištěm, nebo dokonce slotem na paměťovou kartu. Ale kolik prostoru jste v reálu u termovize kdy využili pro focení a natáčení videí i na opravdu dlouhých loveckých výpravách? 64 GB je z praktického hlediska přímo brutální paměť, která je v praxi až nevyužitelná.


Rychlé zapnutí, úsporný režim a ostrost za jedna
Přepínání do úsporného režimu tu funguje ultrarychle, ale i samotné tvrdé zapnutí termovize trvá jen chvilku – konkrétně námi změřených 6 vteřin. Termovize se velmi dobře ovládá, její systém je přehledný až intuitivní a dá se snadno naučit i bez použití manuálu. Ovládací tlačítka (konkrétně 4) jsou dostatečně velká, tvarově rozlišená pro snadné nahmatání za úplné tmy a mají pěkně rychlou odezvu. S ostřícím i dioptrickým kroužkem se pracuje velmi snadno, rychle, ale v jemných nuancích a rozhodně se vyplatí si s nimi před každým lovem v rychlosti „pohrát“, protože výsledná ostrost a kontrast jsou ve finále na perfektní úrovni.


Na spodní straně tubusu tohoto Falcona je dobře utěsněný USB-C slot pro připojení datové kabelu pro přenášení fotografií a videí do počítače (rozhodně pozor na jeho správné zamáčknutí kvůli vlhkost, nebo dokonce vodě, ale i prachu) a vedle něj je situovaný ještě závit pro případnou instalaci termovize do stativu. 


Cena je pod očekáváním
Cenovka termovize Hikmicro Falcon FH35 je rovných 50 000 korun a za mě je to cena nízká. Na rovinu bych čekal, že bude při kvalitách tohoto monokuláru o 15 – 20 % vyšší. Tohle je za mě Merdeces mezi aktuální nabídkou termovizí, který si zaslouží vaši obrovskou pozornost právě v momentu, kdy se rozhodujete o koupi nové termovize. Odolnost, podoba, ergonomie, funkčnost a především tepelně-optické vlastnosti – to vše je na vysoce precizní úrovni ruku v ruce s moderním designem. A přesně taková by termovize současnosti měla být.


Termovize Hikmicro Falcon FH35 přehledně:


Čočka: 35 mm
Detekce: 1800 m
Zorné pole: 7,53° x 5.65°
Rozlišení detektoru: 384×288 px, 12 µm
Tepelná citlivost (NETD): < 20 mk (při 25 °C)
Zvětšení: 3 – 24 x (optické až 3 x, digitální až 8 x)
Obnovovací frekvence  50 Hz
Displej: OLED, 0,4 palce, 1024x768px
Palety: Teplo jako Černá, Červená, Bíla, nebo Fusion
Detekce nejteplejšího bodu: ANO
Wi-Fi: ANO
Vestavěné uložiště: 64 GB
Fotografie a videa: ANO
Dálkoměr: ANO (poměrový)
Typ baterie: lithiové, 2 kusy
Úsporný režim: ANO
Provozní doba akumulátoru: až 7 hodin nepřetržitého provozu (bez Wi-Fi)
Napájení: USB-C – nabíječka na dvě baterie
Pracovní teplota: -30° C až 55° C
Odolnost vůči vodě: IP67
Odolnost proti pádu: až 1,5 m
Rozměry: 187 mm (d) x 58 mm (š) x 65 mm (h)
Hmotnost: 500 g
Záruka: 3 roky
Cena: 50 000 Kč