Nový ráj kuřáků doutníků

front.post
front.public: 15. 04. 2015
Bez-názvu-1
Doutník je luxusní osobní záležitost, ke které si každý požitkář hledá svoji cestu. Díky nadšení jednoho z nich vznikla nová oáza, kde je možné kvalitní doutník koupit, popovídat a zkrátka si v objetí tabákového aroma užít svoi chvilku.

Muž, který tento mikrosvět pro zasvěcené vytvořil se jmenuje Robert Pokorný a zeptali jsme se ho na pár otázek.

 

Jak jste se k doutníkům a jejich obchodování dostal?

Cigarety jsem nikdy nekouřil, ale svět doutníků mě fascinoval po dlouhou dobu až to vyústilo mým prvním doutníkem. V tehdy krátce otevřené La Bodeguita del Medio jsem si vybral doutník Cohiba Siglo I. Poté následovala klasická cesta přes doutníky z Dominikánské republiky, Nicaragui a samozřejmě Kuby. Doutníky z Nicaragui mi zachutnaly nejvíce.

 

 

Značek je dnes mnoho, proř a jaké značky zastupujete na českém trhu?

Zejména doutníky firmy Oliva byly vyjímečné. Začal jsem pátrat po dostupnosti těchto doutníků a zjistil jsem, že v České Republice je dostupné pouze mizivé procento z jejich portfolia. Nejprve jsme spolu s kamarády začali doutníky dovážet z Německa a USA. Poté jsem v roce 2014 podnikl kroky k získání zastoupení této značky na našem trhu, protože jsem viděl potenciál v portfolio této značky. Současně s firmou Oliva jsem oslovil také firmu Drew Estate, protože na doutníky této značky jsem neustále narážel na zahraničních diskuzních fórech, v recenzích, v Top 25 u Cigaraficionado a dále mě také fascinovala mladá a nekonvenční filozofie této firmy.

 

Doutník je alespoň dle našeho názoru osobní záležitost, jak to vidíte vy?

Za mojí firmou stojí jasně moje osoba, chtěl bych,  aby mí zákazníci věděli od koho produkty kupují a kdo za jejich kvalitu ručí. Nechci být anonymní firma, chci si zachovat osobní přístup. Chci nabízet pouze kvalitní a prověřené produkty za které mohu ručit.

 

Něco o firmě Oliva

Zakladatel společnosti Melanio Oliva se nejdříve zabýval pěstováním tabáku v oblasti Pinar del Rio na Kubě v roce 1886. Jeho rostoucí podnikání bylo pozastaveno zatímco on bojoval v Kubánské válce za nezávislost. Po návratu z války Melanio pokračoval v činnosti a rozvíjení rodinné firmy. Začátkem roku 1920 převzal rostoucí společnost syn Hipolito Oliva, Hipolito kultivoval a rozšiřoval rodinné plantáže Oliva po několik desetiletí. Bohužel na Kubu přišel komunismus a vše se změnilo. Hipolitův syn Gilberto Oliva byl nucen se přesunout z pěstování na prodej tabáku na burze. V raných 60. letech už ale nastal příliš velký tlak a Gilberto musel emigrovat, dlouhou dobu cestoval a hledal zemi kde by se dal pěstovat tabák s osobitou Kubánskou chutí. Jeho cesty ho zavedly do Hondurasu, Panamy, Mexika a dokonce i na Filipíny. Gilberto nakonec našel živnou půdu v Nikaragui. Dnes jsou Gilberto spolu s jeho rodinou druhý největší pěstitel tabáku z Kubánských semen v Nikaragui. V současné době patří firma Oliva k nejlépe hodnoceným značkám na světě, jejich řady V a Melanio sbírají cenu za cenou.

 

Něco o firmě Drew Estate

Jonathan Drew & Marvin Samel nejsou tradiční výrobci doutníků, jejich příběh nezačíná na Kubě, nebo rodinným podnikem předávaným dlouhá léta z otce na syna. Začal pouhým snem, protože jsou však oba zakladatelé houževnatí a odhodlaní jejich sen se naplnil a jejich firma se stala jedním z nejlepších a největších výrobců doutníků na světě.  Dva kamarádi z New Yorku začali s málem - s kioskem o velikosti 2 m2 ve World Trade Centru v New Yorku. Začátky ale byly velmi byly tvrdé a jen díky houževnatosti a neustálému optimismu obou zakladatelů firma dospěla k současnému úspěchu.

Koncem roku 1998 se Jonathan Drew přestěhoval do Esteli v Nicaragui s vírou ve znovuzrození tabákového světa. S hrstkou baličů a trochou peněz příběh "bláznivého Gringa začal".  Představte si jít z bytu v New Yorku spát na matraci nad zchátralou továrnu, nemluvě o znalosti pouze několika Španělských slov. Marvin Samel zůstal v Brooklynské kanceláři a začal shánět peníze od všech kteří byli ochotni půjčit. Po nějaké době se Johnatan vrátil do Brooklynu s několika ůžasnými blendy. Nejzajímavější byl ACID, jehož uvedení na trh pomohl umělec Enter Scott “ACID” Chester. ACID nebyla první značka od firmy Drew Estate, první byla La Vieja Habana, značka ACID byla však prvním velkým úspěchem firmy Drew Estate. Dále následovaly řady Liga Privada, Undercrown, Natural, Ambrosia, Herrera Esteli ...

V roce 2007 byla otevřena La Gran Fabrica Drew Estate v Nicaragui - největší továrna na doutníky v Nicaragui a jedna z největších továren na světě. Nyní firma Drew Estate vyrábí 100 000 kusů doutníků každý den. Firma je považována za značku s nejvíce různorodými zásobami tabáku na světě což jí umožňuje vytvářet vyjímečné blendy.

 

http://www.tabacos.cz