Nůž je nezbytný doplněk každého muže

front.post
front.public: 16. 10. 2013
time01
Každý muž má mít nůž, tak proč ne právě originální solitér přesně podle vkusu držitele. Vydejte se se mnou na cestu, která Vám otevře cestu do světa nožů z damaškové oceli.

 

Už jako malého kluka mne nože velmi zajímaly, popravdě v době mého mládí bylo pro každého kluka nutností mít nůž, minimálně klasickou rybičku, čímž jsme se přibližovali idolům našeho mládí, jako byli Vinnetou a Old Shatterhand. Každý z nás toužil mít stejně originální nůž jako byl například ten který Santer ukradl Vinnetouovi a podle ho vrazil do zad Hbitému Panterovi. Byl to nůž tak jedinečný, že ho otec Hbitého Pantera ihned poznal a za vraha označil Vinnetoua. Sen o takto originálním noži jsem si však splnil až v dospělosti.

 

Základem pro originalitu nože je především kusová ruční výroba u mistra nožíře a samozřejmě použité materiály. Ve světě není originálnějšího materiálu, než je damašková ocel.  Jedinečnost každého skovaného bloku damaškové oceli je tak výjimečná, že na světě nikdy neexistují dva stejné materiály co do kresby a struktury.

 

Co to tedy vlastně ta damašková ocel je?

Popravdě dodnes jsou mezi kováři a nožíři spory o to, jakým způsobem se původní originální damašek vyráběl. Původní receptura byla zapomenuta a dnes se metalurgové pokouší opět objevit jeho tajemství. Každopádně dnešní mistři kováři dovedou vykovat damašek takový, který je k původnímu středověkému damašku neskutečně blízko. Damašek je nehomogenní materiál skládaný střídavě z vrstev dvou či více různých druhů oceli napevno spojených nejčastěji tzv. kovářských svářením. Typické je spojení plátů tvrdé, vysokouhlíkové oceli s pláty houževnaté oceli nízkouhlíkové, takto vrstvený materiál může mít třeba 100 až 500 vrstev. Následným skováním vzniká pevný materiál s dobrými mechanickými vlastnostmi obou ocelí, tedy materiál s velmi dobrou houževnatostí po oceli nízkouhlíkové a s vysokou odolností proti opotřebení po oceli vysokouhlíkové.

 

 

Výběr dalších materiálů a konstrukce nože

Základní materiál pro čepel mám tedy vybraný. Stejný materiál jsem se rozhodl požít i pro záštity nože, zvažoval jsem i použití materiálu mokume gane (materiál vyráběný podobnou technologií jako damašek, ale z materiálů jako bronz, měď a stříbro), kvůli barevnosti jsem ale zvolil nakonec damašek. To co potřebuji vědět dál je, jaký má mít můj nůž tvar a velikost, případně zda si přeji pevný nůž nebo nůž otevírací, případně s automatickým otevíráním, tzv. vystřelovací. Další volbou jsou materiály pro rám nože a střenky. Pro rám nože je dle mého nejoptimálnějším materiálem titan. Je extrémně tvrdý, přitom lehký, navíc se dá i různě zdobit nebo dobarvit pomocí elektrického proudu (dle síly proudu se dá získat několik různých barev od stříbrné až třeba po modrou). Jako materiál na střenku jsem si vybral tvrdé tmavé exotické dřevo grenadil, zvažoval jsem však i jiné materiály jako třeba slonovinu, mamutovinu, světlé olivové dřevo nebo červený apple coral. Všechny tyto materiály se dají sehnat a použít.

 

Teď už jen zadat práci nožíři a můj vlastní nůž je hotov

Všechna rozhodnutí která je potřeba udělat před výrobou nože jsem učinil, nožíř se tedy mohl pustit do práce. Nejdříve vyřezal rám dle zadání a opracoval kovové části z damašku. Ten následně nechal vykalit a nakonec damaškové součástky vyleptal tak, aby jeho kresba byla ještě výraznější. Dále opatřil rám zdobením a nabarvil do jemně hnědého odstínu, opracoval střenky, celý nůž sesadil a doleštil. Výsledek si můžete prohlédnout ve fotogalerii, včetně ukázek dalších nožů.

 

Pokud máte podobnou touhu jako já, není nic snazšího než navštívit naši prodejnu, kde Vám moc rádi s výrobou Vašeho nože pomůžeme.

 

Ladislav Pokorný – pohanka & co. s.r.o.


Lidická 43, Brno 602 00


http://www.pohankaandco.cz