Nůž pro kuchaře začátečníka

front.post
front.public: 21. 03. 2016
000  – obnovený – obnovený
Chystáte se osamostatnit? Stěhujete se s partnerem do vlastního? Nebo jen chcete dát své kuchyni tvář a zbavit se už normalizačních příborů po babičce? Pak vás čeká náročný úkol, protože vybrat si vhodný a navíc kvalitní nůž není snadné a dá to zabrat i zkušenému kuchaři.

 

Kvalitní nůž totiž nepoznáte jenom podle toho, že je ostrý. Měl by vám padnout do ruky a nevyklouznout z ní. Pozornost věnujte i materiálu, ze kterého je vyrobena čepel i rukojeť. Standardem, který byste pak měli u čepele vyžadovat, je nerezová ocel. Posledním rysem dobrého nože je jeho flexibilita při užití v kuchyni. Na trhu je nyní nepřeberná nabídka nožů různých velikostí, funkcí i značek a vybrat ten správný může být pěkný oříšek. Zvláště pak, pokud si vybíráte pomocníky na vaření poprvé.

Velký kuchyňský nůž by neměl chybět v žádné kuchyni. Délka jeho čepele závisí na kuchařských zkušenostech, začátečník by měl sáhnout po noži s čepelí dlouhou minimálně dvacet centimetrů. Ostří by mělo ideálně lemovat čepel po celé její délce, ale setkáte se i s noži, které mají poslední centimetr tupý. Velký kuchařský nůž má univerzální využití a poradí si i s tím nejnáročnějším krájením, u kterého je vyžadována jak síla, tak přesnost. Například    s porcováním drůbeže, přípravou steaků s kostí nebo ryb.

 

Na přípravu zeleniny a ovoce slouží tzv. okrajovací a loupací nůž. Řadí se mezi nože menších velikostí – jeho čepel měří průměrně okolo deseti centimetrů. Tyto nože jsou vhodné i pro vykrajování skvrn a kazů na potravinách.

 

 

Nůž na chléb a pečivo využijete prakticky dennodenně. Od ostatních nožů se liší ostřím – je pilkovitého tvaru, díky kterému hravě ukrojíte i chleba s pevnější kůrkou.

Nože z řady FunctionalForm+ tvoří jádro kuchyňských nožů Fiskars a plně odráží filosofii společnosti Fiskars. Design těchto nožů byl vytvořen na základě důkladného průzkumu o potřebách krájení a porcování surovin v domácnostech. Ergonomicky tvarovaná rukojeť podporuje nejběžnější způsoby držení nože, zatímco příjemný materiál Softgrip® zajišťuje jistý a bezpečný úchop. Řada obsahuje všechny nejběžnější typy nožů, včetně speciálního nože na krájení rajčat, který má stejně jako nůž na chléb pilkovité ostří.

 

Kvalita nože se samozřejmě odvíjí i od péče, kterou mu v průběhu času poskytnete. Je tedy dobré myslet i na pořízení brousku, díky kterému si nože uchovají svou kvalitu. Díky ostřiči Fiskars Xsharp budou vždy připravené k nakrájení i toho nejtužšího kousku masa. Ostřič se skládá z vodící drážky a keramických kotoučků a díky svému kompaktnímu tvaru je uživatelsky velmi přívětivý. Navíc jej lze ovládat jak levou, tak i pravou rukou. Stačí přibližně desetkrát projet nožem otvorem k tomu určeným a ostří bude perfektně naostřené a připravené k okamžitému použití. Neklouzavá podložka poté zajistí vaši bezpečnost při ostření. Snadno se rozebírá i skládá pro snadné čištění.

I když jste kuchař či kuchařka začátečník, zajisté zvládnete připravit lahodný typicky francouzský pokrm ratatouille.

 

Ratatouille
Ingredience (na 4 porce)


  • 1 větší lilek

  • 2 středně velké cukety (žluté nebo zelené)

  • 2 zralá rajčata

  • 2 velké červené papriky

  • 1 plechovku loupaných rajčat

  • 4 stroužky česneku

  • olivový olej

  • svazeček čerstvého rozmarýnu

  • snítku čerstvého tymiánu

  • 2 cibule (nejlépe nové – jsou sladší)

  • čerstvě mletý pepř

  • sůl


 

Příprava jídla
Nakrájejte lilek, cibule a rajčata na kostičky, papriky na proužky a tři stroužky česneku na jemné plátky. Cukety rozkrojte podél a nakrájejte na půlcentimetrové kousky.

Ve středním hrnci (nejlépe litinovém) rozpalte olivový olej, na něm nechte dozlatova opéci nejprve lilek, pak i papriky, rajčata, cibuli a nakonec česnek a cuketu – ta potřebuje povařit jen minimálně.

Směs zalijte rajčaty z plechovky (včetně šťávy), osolte, opepřete, promíchejte a poloodkryté půl hodiny duste. Na konci by měla být přebytečná šťáva z rajčat odpařená, takže se zelenina ve finále ještě trochu opéká – získá tím výbornou nasládlou chuť.

Přidejte dvě lžíce studeného olivového oleje, zbylý rozdrcený stroužek česneku, lístky tymiánu a nasekaný rozmarýn. Okamžitě stáhněte z ohně a podávejte horké s křupavou bagetou nebo jiným bílým pečivem.