Obliba cest do Tibetu roste

front.post
front.public: 10. 08. 2014
time02
Tibet je mekkou střední Asie, troufáme si poznamenat, že jde o území zhruba s asi jednou z největších a nejzajímavějších historií na zemi. Dějiny Tibetu jsou velmi obsáhlé, tak jenom ve zkratce. V Tibetu se od počátku vypráví o tom, že první jejich králové sestoupili z nebes, někdo to nazývá mýty, jiný polomýty a někdo tomu bezmezně věří.

 

Nový věk tohoto území spadá někam do sedmého století, kdy se podařilo sjednotit oblasti okolo řeky Jarlung. Během třináctého století se k vládě v Tibetu dostali Mongolové. V sedmnáctém století, konkrétně to byl rok 1642, byl svržen tehdejší král a na jeho místo dosadili Dalajlámu.

 

Nebudeme nyní podrobně rozepisovat dějiny Tibetu, opravdu by nám nestačil tento článek. Zaměříme se spíše na lidi, kteří sem přijedou za poznáváním tohoto území. Jak jsme už řekli na začátku, Tibet se nachází ve střední Asii, ale některé zdroje uvádějí, že je to jižní Asie. Většina území je na Tibetské náhorní plošině, což dělá Tibet nejvýše položenou oblastí na světě. Na jižní hranici s Nepálem mohou turisté vidět nejvyšší horu světa – Mount Everest. Náboženstvím je tu v převážné míře buddhismus, ostatně jako v celé Asii. Najdete tu však i několik muslimů. Pokud chcete zdravit místní obyvatele, tak se naučte jen dvě univerzální slova – taši dele.

 

V Tibetu jsou lidé velmi přátelští, takže se nemusíte bát nějakého konfliktu. Na druhé straně, Čína tu má rozsáhlou bezpečnostní síť, která všechno hlídá. Kdybyste se náhodou chtěli dát do hovoru s místními občany, raději se vyhýbejte politickým tématům a hovorům o Dalajlámovy. Také pozor na telefonování, které je monitorováno, tedy to do zahraničí, v případě podezření byste mohli být i odposloucháváni. Jsou tu velmi přísné tresty za sebemenší prohřešek, ostatně jako v celé Asii. Například za cokoliv ve spojitosti s drogami může být uložen i trest smrti. Ovšem kriminalita je zde nízká. Cestování je tu namáhavé, díky vysoké nadmořské výšce, ovšem dají se zde koupit i kyslíkové láhve.

 

Doba, kdy se vyberete do Tibetu, není úplně jasná, vzhledem k tomu, že se tam počasí dokáže změnit během několika hodin. Uvádí se, že nejlépe je vycestovat od konce dubna až po začátek listopadu. Co však v této zemi nepřeberného množství zajímavostí navštívit jako první, to je otázka. Tak například Nurbulinga neboli Park drahokamů. Jsou tu paláce a pavilony, přičemž vůbec nejstarší část tohoto místa byla založena sedmým dalajlámou v osmnáctém století. Také se můžete vydat na Kailáš, což je nejposvátnější hora Asie, kde je nedotčená příroda a můžete se pokochat výhledem na Himaláje.