Oblíbené bandží

front.post
front.public: 01. 11. 2019
time00-kopie – obnovený

Bungee jumping je poměrně moderní forma sportovního vyžití, převážně mezi mladými lidmi. První zmínka o bungee jumpingu pochází z roku 1979. Konkrétně se tak stalo na apríla neboli na prvního dubna a tehdejší výška, ze které se spustili, byla sedmdesát šest metrů.  


Sice je bungee jumping velmi rozšířený po celém světě, ale přece jen, kdyby někdo nevěděl - jedná se o adrenalinový sportovní zážitek, při kterém se člověk spouští z velké výšky na gumovém laně. Když se vrátíme k roku 1979, tak to proběhlo v Bristolu, na jednom ze zdejších visutých mostů. Za otcovskou zemi bungee jumpingu se dají považovat Spojené státy Americké.  


 



 


Nicméně masové se to rozmohlo díky Novému Zélandu. Tehdy se to rozjelo na komerční bázi, když AJ Hackett začal pořádat tzv. organizovaný bungee jumping. Označení bungee jumping vzniklo z nářečí, jenž pochází z amerického západu. V roce 1930 se to používalo jako označení pro gumu z pryže, posléze to mělo význam pro lano, které je používáno ke skoku. Ještě než bude řeč o zařízeních nebo řekněme doplňků, jenž jsou nutné k tomuto sportu, tak je třeba říci si něco o lidech, kteří to provozují. Ti se dělí na několik skupin. Tak ta první - mezi ně patří dobrodruzi, jenž jim není nic cizí a tohle berou jako další ze svých životních zastávek.  


 


Do druhé skupiny se řadí ti lidé, kteří si to chtějí pouze zkusit, aby měli zážitek, těch je převážná většina. Třetí skupinou jsou klasičtí sportovci, a to jak rekreační, tak i profesionální. Posledním druhem lidí jsou tzv. ti ostatní, kam spadají herci nebo komici - jistě si většina lidí vzpomene na baviče Petra Novotného. K tomu, aby šel někdo provádět bungee jumping potřebuje základní věc - odvahu. Ono se to nezdá, ale postavit se někam například na most a skočit i sto metrů, to chce opravdu velký kus kuráže.  


 


Nyní už k samotnému zařízení. Tak nejdůležitější je lano. Před samotným skokem se musí lidé, jenž obsluhují tyhle věci, naprosto bezpečně ujistit, že není nikde naříznuté, je dostatečně dlouhé a tak podobně. Jednou ze zásadních věcí je i bezpečnost, což v praxi znamená, že to musí být všechno tzv. pojištěné, aby se něco nestalo. Lano je elastické, ale v současné době se dělá z tzv. mill-cords materiálu, což je jemnější forma, než kdysi. V naší zemi se skáče z nejvyššího mostu, jenž měří šedesát dva metrů. Dnes už se skáče ze zajímavějších věcí - jeřáby, balóny, budovy a další.


Foto © Depositphotos.com/vetal1983