Sépie je řekněme tak trochu nedonošená chobotnice, s nadsázkou řečeno, protože pochází z řádů hlavonožců, kam spadají krakatice a podobně. Obvykle má až deset ramen a měří zhruba třicet centimetrů. Má na sobě několik přísavek a tělo je zploštělé.
Sépie dokážou měnit barvu v závislosti na prostředí, ve kterém se pohybují a navíc i podle toho, jakou mají momentálně náladu, jsou to takoví mořští chameleoni. Sépie je ve dne zahrabaná v písku a v noci vyráží na sarkasticky řečeno flám, kdy loví své oběti. Obvykle je zahrabaná právě v písku, aby ji nebylo vidět, a posléze vyleze a nenápadně pluje za kořistí, kterou pak zabije způsobem, že vymrští své dvě chapadla či ramena a pomocí ostrých čelistí a neskutečného množství sekretů svoji kořist zabije.
Pokud se podíváme na sépii jako na pokrm, tak v našich končinách je to velmi neobvyklá záležitost. Přesto se najdou lidé, ale i restaurace, které ji připravují. Když se už tedy mluví o sépiích, tak většina lidí zná sépiovou kost, což je takový zbytek vápenité schránky ze zad tohoto tvora. Jestliže náhodou tedy přijdete k tomu, že se vám sépie dostane do ruky, tak už je čas, abyste ji připravili. Pokud nevíte jak na to, tak zde je menší návod.
Sépie má na svém těle takový menší jakoby inkoustový váček, inkoustový proto, že je v něm černá tekutina, ne inkoust. Před vařením ho musíte odříznout a velmi pečlivě, aby tam nezůstalo vůbec nic. Aby se člověk dostal k tomu váčku, musí sépii nejdřív naříznout a pokud možno na měkké straně. Sépii následně opláchneme vodou, poté ji vykucháme, stáhneme z ní kůži a nakonec ji zbavíme všech přísavek, kterých je na ní požehnaně. Úplně na závěr ji znovu pláchneme pod vodou. Sépie se dá využít nejenom k vaření, ale i ke grilování. Pokud ji chcete grilovat, tak musíte dodržovat zásady grilování.
Takže po prvotní předpřípravě sépii očistíme tím způsobem, že odstraníme tvrdé části hlavy a nasolíme ji. Necháme zhruba pět minut odležet a znovu opláchneme. Dáme ji vařit do osolené vody na pět minut. Vyndáme ji, potřeme olivovým olejem a utřeným česnekem. Znovu osolíme, opepříme a dáme už na gril. Obvykle se griluje do zlatova, při střední teplotě, kdybyste měli větší, mohla by se spálit, případně by na povrchu byla hotová a vevnitř syrová. Jestliže děláte sépii na pánvi, může se doplnit ještě pórkem. Nakonec se servíruje s citronem a jako příloha se doporučuje chleba. Sépie se dá ovšem připravovat i na italský způsob nebo s houbami.