Odkud přilétl bumerang

front.post
front.public: 26. 10. 2021
time01
Pokud jste někdy navštívili Austrálii, mohli jste se tam setkat, mimo jiné, také s tradiční domorodou zbraní – bumerangem. Laik asi nikdy nepochopí, jak je možné, že tento zakřivený klacek dokáže opsat ve vzduchu kruh a vrátit se ke svému majiteli.  

 

Domorodí lovci jím v minulosti bez problémů zasahovali zvěř a  dnes jím ohromují turisty jako vracejícím se sportovním náčiním. Poprvé jej v Austrálii zaznamenal cestovatel James Cook ve druhé polovině 18. století.

 

Na počátku výroby bumerangu byla náhoda. Domorodci k lovu a válčení používali hole nazývané kylie, které jsou staré více než 20 000 let. Těmito holemi se házelo vodorovně od pasu. Jejich náhodným prohnutím se zjistilo, že hůl je schopna se vracet ke svému majiteli, čímž odpadlo její hledání.Bylo však třeba změnit také styl házení. Bumerang je totiž třeba vyhodit svisle zhruba v úrovni hlavy. Domorodci začali tvary prohnutých holí zdokonalovat a různě vylepšovat. Dnešní podoba bumerangu pochází z doby, s ohledem na dlouhou tradici holí kylie,  relativně nedávné.  

 

Australané dnes bumerangy vyrábějí i s několika rameny a v různých tvarech a velikostech a k jejich výrobě využívají jak původní dřevo, tak i plasty nebo tenký kov. Nejmenší vyrobený bumerang je velký jen asi 3cm, zato tem největší měří úctyhodných 259 cm. Původní australští obyvatelé mají v jejich výrobě dlouhou tradici, která se předává z otce na syna. Bumerang je jedním z nejvyhledávanějších suvenýrů dovezených z Austrálie, stejně jako plyšový medvídek koala.  

 

Pokud si koupíte na tržišti maketu, brzy zjistíme, že se bumerangu jen podobá tvarem, ale jinak je naprosto nefunkční. Jak je vidět, nezáleží ani tak na tvaru, velikosti nebo materiálu, ale na správné vyváženosti a  stylu házení, aby se nám bumerang zase vrátil do ruky. Házení bumerangem se stalo oblíbeným sportem i ve světě a dokonce proniklo i k nám. V ČR vznikla Česká bumerangová asociace, která má již stovky členů a rychle se vypracovává do předních pozic světového bumerangového sportu.  

 

Házení bumerangem nazývají její členové spravedlností. To, co vyšlou se k nim totiž zase druhou stranou vrátí a tak je tomu i v životě. Členové asociace, kteří se již naučili bumerang správně ovládat pořádají exhibice a kurzy házení pro veřejnost, jezdí na letní tábory a vyrábějí vlastnoručně bumerangy pro začátečníky. Chtějí tak vyvolat zájem o tuto sportovní disciplínu a dokázat, že házení bumerangem není žádná věda. I když se bumerang na pohled jen lehce vznáší, jeho rychlost dosahuje až 75 km za hodinu. Obratnější člověk je ale schopen po dohledem trenéra chytit svůj bumerang již první den tréninku.

Foto © Depositphotos.com/Zurbagan