Oslo

front.post
front.public: 19. 09. 2022
time00-kopie – obnovený-kopie

Oslo turisté z neznámých důvodů často ignorují. Nezavítat do norského hlavního města je ale chyba. Město je nejlidnatější z celého Norska. Žije tady více než šest set čtyřicet tisíc lidí. Ne všichni jsou ale Norové.


Třicet procent obyvatel jsou přistěhovalci z celého světa. Drtivá většina pochází z Asie, Afriky, Latinské Ameriky a Oceánie, ale výjimkou nejsou ani lidé z Kanady, Austrálie a Ameriky. V Oslu žijí muslimové,  nachází se zde dvanáct mešit.   


Co se týká turismu, tak hlavní město Norska, má zcela jistě co nabídnout. Je zde mnoho pamětihodností, muzeí, ale i přírodních památek. Kdo zavítá do Osla, tak určitě nesmí vynechat muzeum, jenž je věnováno Vikingům, což byli velcí námořní válečníci - ne piráti, ale válečníci. Památky na Vikingy jsou kupodivu velmi zachovalé, ať už jsou to  lodě, sáně, stany. Jsou zde i předměty denní potřeby, které Vikngové sami vyřezali, protože byli velmi manuálně zruční. Vikingové se po příchodu křesťanství usadili mezi tzv. obyčejnými lidmi, takže by dnes rozhodně  nikdo nepoznal, že se jedná o jejich potomky. Turisté by rozhodně neměli minout Norské lidové muzeum, které se podobá skanzenu.  


Státním zřízením Norska je království, takže v hlavním městě najdeme i královský palác. V současné době je to oficiální obydlí norské královské rodiny, která si však už užila mnoho hořkosti. Od roku 2002 je přístupný pro veřejnost a s jeho historií seznámí návštěvníky průvodce.  


A dostáváme se k přírodě, konkrétně k názvu Akerselva. Je to řeka, která protéká Oslem, olemována nádhernou zelení, což ocení jistě ti, kteří vyznávají přírodní styl. Délka této řeky činí přes osm kilometrů, což není zrovna málo. Řeka několikrát v historii změnila jméno z ženského na mužské a naopak.  


Vybrat v Oslu jedinou turistickou zajímavost je velmi těžké, protože severské město oplývá spoustou krás. Jednou z nich je i botanická zahrada. Letos slaví dvě let od svého vzniku a je vůbec nejstarší v Norsku. Má plochu o sto padesáti akrech a najde se zde na třicet pět tisíc rostlin v osmi a půl tisících druzích z celého světa. Když už někdo přijede do Osla a je vyznavač zimních sportů, tak není lepší volba než zimní park Tryvann Ski Resort. Drtivá většina seveřanů, navštěvuje právě tohle místo. Byl založen roku 1930 a disponuje čtrnácti sjezdovkami a sedmi vleky.    


Foto © Depositphotos.com/Nanisimova_sell