Paintball

front.post
front.public: 16. 03. 2021
time02

Paintball – pro někoho druh výborné, tak trochu adrenalinové zábavy, pro druhého špatný příklad pro mládež a děti, jak zacházet se zbraněmi. Možná by se mohlo někomu zdát, že tento sport, ano, jde o sportovní aktivitu, i když se mnozí možná budou divit, že vznikl ve Spojených státech Amerických, které jsou velmi militantně laděné, podle mnohých názorů, ale není to pravda – pochází z Austrálie.Je zajímavé, že na svět ho přinesli tamější rančeři nebo farmáři, jak kdo chce tomu říkat. Tehdy vlastně vznikl paintball docela neuvěřitelným způsobem, a to tak, že používali úplně jednoduché zbraně ke značkování dobytka. Po čase začali střílet na sebe a už to bylo.  


Ještě je tu jeden příběh, a to ke vzniku paintballové zbraně. V podstatě se dá říct, že její vzor byly střelné zbraně, ze kterých byla ta na paintball jakoby vyrobena, pochopitelně ne přesně, jenom v nadneseném výrazu. I ta má krátkou převodovku, ale střílí tzv. voskové projektily. V úplných začátcích se to dělalo tak, že střelci nebo bojovníci, či jak nazvat ty, který se tím bavili, byli navlečeni poměrně do těžkých mundůru, přičemž navíc měli na hlavě i helmu, ale mnohem těžší než jakou mají například dnes. Ještě existuje třetí příběh, ve kterém se vypráví, že paintballové zbraně byly vyrobeny ze stromů, určených k poražení.   


Jako každý sport, tak i u paintballu je nutné dodržovat minimálně základní pravidla bezpečnosti. Jelikož se střílí barevnými projektyly, tak by člověk měl mít minimálně zavřená ústa. Jako základ musíte mít paintballovou masku, která vám chrání hlavně obličej, ale i uši, čelo, nebo dokonce i krk. Oči jsou navíc chráněny plexisklem, které vzdáleně připomíná lyžařské brýle. Pozor, kdo by chtěl zkusit paintball bez masky, může riskovat i vystřelení oka. Další bezpečnostní prvek souvisí se zbraní. Jedná se o ucpávku hlavně. Ta chrání proti nechtěnému výstřelu. Může to být zátka nebo látkový váček.  


Tohle jsou povinné ochranné prvky, nicméně si lidé mohou vzít i další, které jsou nepovinné, jako třeba rukavice, chrániče krku, kolen, šátky a jiné. Zbraně jsou obvykle třech druhů. Zaprvé – pump-action marker. Je to podobný princip jako u brokovnice, kulička se dá vystřelit až po natažení zbraně. Za druhé tu máme semi-auto marker. Tady se střílí tak dlouho, dokud jsou v zásobníku nějaké kuličky. A poslední je elektronic marker, se kterým se dá vystřelit až třináctkrát za sekundu, na jedno stisknutí spouště. Tohle byl takový základ o hře zvané paintball, kterou si může vyzkoušet vlastně každý, akorát je tu jedna výjimka, neměly by to být děti.


Foto © Depositphotos.com/kalinovsky