Pálivá chuť Mexika

front.post
front.public: 18. 04. 2020
time03

Podle posledních výzkumů je mexická kuchyně nejzdravější a nejdietnější. Její základ tvoří zelenina, ovoce, luštěniny, kukuřice a výrobky z kukuřičné mouky, takže se v ní vyskytuje jen velmi málo lepku. Tyto plodiny pěstovali již staří Mayové a Aztékové a od nich se také počátky mexické kuchyně odvíjely. 


 


Dnešní mexická kuchyně je pestrá, proměnlivá a i zde se projevují vlivy dobyvatelů. Je to zejména při přípravě masa, které se ale připravuje jen výjimečně. Proto tato kuchyně obsahuje jen velmi málo tuku. Hlavními surovinami jsou prakticky všechny druhy zeleniny, hlavně papriky, rajčata, tykve a okurky, exotické ovoce jako je mango, avokádo, papána, ale také opuncie, banány a citrusy a třetí důležitou surovinou jsou luštěniny, zejména fazole a sója. Téměř v každém jídle najdeme cibuli a česnek. Nejdůležitější součástí stravování je mexická omáčka Salsa, která se podává téměř ke všemu a vyrábí se z výše uvedených surovin v různém složení. Přílohou ke každému jídlu jsou tortily, tenké, kynuté placky z kukuřičné mouky, které se k jídlu buď přikusují, nebo se do nich pokrm plní.  


 


Často se také setkáme s pálivými papričkami, které se používají sušené jako koření, ale také nakládané nebo také uzené. Jsou jedny z nejpálivějších, ale velmi chutné a s křehkou slupkou, která se téměř rozplyne. Zde také najdeme původ jejich názvu chili, které pochází ještě ze starého aztéckého pojmenování této zeleniny. Kukuřice, které se zde pěstuje velké množství druhů a každý se používá k jinému účelu je lehce stravitelná a obsahuje hodně vitamínu C a kyseliny listové. Pokud se setkáme s masem, zjistíme, že se připravuje hlavně hovězí, ale mexická kuchyně se nevyhýbá žádnému druhu. Pro nás je nejexotičtější maso z pásovce nebo z leguána, ale v kuchyni najdeme i různě upravenou vepřovou kůži. Stejně tak nás určitě zaskočí různě upražený hmyz, lahůdkové housenky, které se přidávají i do národního nápoje Mezcal, nebo pražené luční kobylky. Také koření se používá velké množství a některé druhy naše kuchyně ani nezná. Možná jsou to právě ty druhy, které dávají mexické kuchyni nezaměnitelnou chuť.  


 


Návod: Klasická rajčatová Salsa


3-6 čerstvých chilli / papriček/ serano, 1 velká cibule, 8 zralých pevných rajčat, strouhaná kůra a šťáva ze 2 limetek, stroužky limetové kůry na ozdobu, 1/4 lžičky cukru krupice, sůl Na středně ostrou salsu použijte 3 chilli, na ostrou můžete až 6. K oloupání chilli napíchejte na kovový špíz s dlouhou rukojetí a opečte nad plynovým hořákem, až se na nich objeví puchýře a ztmavnou. Můžete je také opéci nad pánví, až jsou slupky sežehnuté.Opečená chilli vložte do silného plastového sáčku a nahoře jej uvažte, aby se pára držela uvnitř. Odložte asi na 20 minut. Mezitím jemně nakrájejte cibuli a vložte ji do mísy s limetovou kůrou a šťávou. Limetová šťáva změkčí cibuli. Chilli vyjměte ze sáčku a oloupejte slupky. Odřízněte stopky, pak chilli rozřízněte a vyškrábněte semena ostrým nožem. Dužinu nakrájejte nahrubo a odložte stranou. Naspodu rajčat prořízněte křížek. Vložte do ohnivzdorné mísy a zalijte horkou vodou, aby byla ponořena. Rajčata nechte 3 minuty ve vodě, pak je vyjměte děrovanou lžící a vhoďte do mísy se studenou vodou. Osušte. Slupky se začnou od křížků odlupovat. Slupky úplně odstraňte. Oloupaná rajčata nakrájejte na kostky a vložte je do mísy. Přidejte cibuli, která již měla změknout, společně s limetovou směsí. Nasekejte jemně čerstvý koriandr. Do salsy přidejte koriandr s chilli a cukrem. Jemně míchejte, až se cukr rozpustí a všechny suroviny se obalí v limetové šťávě. Přikryjte a uchovejte v chladu 2-3 hodiny, aby se chuti mohly spojit. Salsa vydrží v ledničce 3-4 dny. Těsně před podáváním ji ozdobte proužky limetové kůry.