Když v roce 1842 postihl zbrojní podnik Samuela Colta bankrot, ocitl se jeho majitel v nezáviděníhodné situaci. Měl v té době státní zakázku na pětiranný revolver, ale nebyl schopen ji zabezpečit. Zakázku nutně potřeboval a věřil, že válka s Mexikem mu pomůže k bohatství.
Obrátil se proto na bývalého Texas Rangera Samuela H. Walkera, jež nyní působil jako kapitán United Stares Mounted Rifles, což byla jízdní střelecká jednotka, která v Marylandu formovala nové bojové skupiny a požádal jej o spolupráci na získání nové státní zakázky.
Kapitán Walker měl s Colty velmi dobré zkušenosti, využil je v bojích proti Indiánům, kdy například v Hayesově potyčce v roce 1844 s nimi porazil téměř šestinásobnou přesilu Comanchů a věřil, že tyto revolvery jsou zatím nejdokonalejší zbraní. Proto spolupráci přislíbil a na schůzce v prosinci 1846 se dohodli na výrobě podstatně vylepšeného Patersona..
Vznikl tak legendární revolver Colt Walker, až dosud nejsilnější revolver, který je obrovským magnetem pro sběratele. Tato zbraň pomohla Samuelu Coltovi stát se zbrojařským magnátem a udělat ze své firmy světoznámou značku, jejíž patenty jsou stále napodobovány, rozšiřovány a využívány a navazují na ně zbrojařští konstruktéři celého světa. Zároveň vložil do rukou Texas Rangers a U.S.Dragouny účinnou zbraň, která se osvědčila v Mexické válce. Colty představovaly novou, rychlopalnou zbraň, která měla nespornou výhodu proti dřívějším jednoranným pistolím.
Později se tato zbraň po dalších úpravách postupně rozšiřovala do armády, která používala Colt vzor 1892, byla jí postupně vybavena policie a stala se nejoblíbenější zbraní na obou stranách zákona.
Revolver Colt je nejen velmi účinný, ale taky velmi krásný. Dotváření vzhledu Walker Coltu se zúčastnil také W.L.Ormsby, renomovaný New Yorský kovorytec, který na přání kapitána Walkera v oválu zobrazil slavnou Hayesovu potyčku.. Bohužel, rytec se nikdy s Rangery nesetkal, takže je zobrazil v dragounské uniformě, což je další sběratelská rarita. Podle tradice firmy je v oválu umístěn také nápis „COLT´S PATENT U.S.M.R.“ a na komoře pak značka „ADDRESS. SAML COLT NEW-YORK CITY“. Série revolverů se označovaly buď písmeny v abecedním pořadí nebo ve spojení s čísly. První revolvery byly označeny písmenem C, které patřilo Walkerově jednotce.
Organizační talent Samuela Colta se projevoval při získávání dalších významných spolupracovníků, například Bie Whitneyho mladšího, který vynalezl džíny a byl majitelem zbrojního závodu v Conecticutu. Vyráběl zde pušky pro vládu a s Coltem se dohodl na spolupráci. Ve spojení s Whitneyho firmou pak Colt, který rozuměl jako obchodník reklamě, vyrobil i stovku pistolí na prezentaci pro vlivné lidi a na prodej civilistům. V lednu 1847 měl Colt zajištěnou zakázku na tisíc revolverů.
U revolveru Colt byl jako první v roce 1889 použit bočně výklopný válec, později bylo toto zařízení uplatněno u revolverů Smith a Wesson. Šestiranný Colt bylo možno nabíjet mnohem rychleji pomocí nábojových pásků ve tvaru půlměsíce, které spojovaly vždy tři náboje.
Pracovalo se dál na různých vylepšeních, měnily se ráže, délky hlavní, zjednodušoval se výklopný systém a sytém nabíjení, odlehčovaly se rámy, využívaly se různé materiály na jednotlivé segmenty. Až počátkem 70. let 19. století se začínají vyrábět Colty speciálně sestrojené pro střelbu jednotnými náboji.
Postupně vznikaly nové a nové typy , které měly dokonalejší mechaniku, vybavení i použití. Například Armádní pistole vzor 1846 – Whitneyville Walker, která měla stejný účinek jako puška a v průraznosti dokonce předčila mačetu, první opakovací pistole Whitneyville-Walker U.S. vzor 1847 pro Armádní arzenálové oddělení, Dragoon 1860, modely typu Western - New Frontier, New Frontier Buntline Special a Frontier Scout, Colt Peacemaker /armádní revolver zvaný mírotvorce anebo hraničář- Frontier/. Nejdelší hlaveň má jezdecký model. Kapesní pistole Colt Derringer č.3 má zase tak krátkou hlaveň a je tak malá, že ji hodně používali třeba hazardní hráči. Na počátku 2. světové války se v armádě rozšířila pistole Colt 1911 s upravenými náboji.
Postupně se různé typy revolveru Colt objevily po celém světě, v Evropě se začaly využívat patenty, vyráběly se různé varianty, nebo vznikaly napodobeniny. Známé jsou výrobky firem anglických, německých a španělských.
Firma Colt také navázala spolupráci s dalšími konstruktéry světového jména, pracoval pro ni například i slavný J.M.Browning.První majitel a zakladatel firmy Samuel Colt zemřel v roce 1862, ale výroba jeho zbraní pokračuje.
Je známo, že se dodnes prokazatelně dochovalo 168 kusů největšího pokladu, masivních Walkerů, které používali Texas Rangers. Tyto zbrojařské poklady jsou tak vzácné, že jejich ceny se pohybují na dnešním sběratelském trhu ve stovkách tisíc dolarů. Nejeden „zlatokop“ již podlehl touze po snadném zisku a pokoušel se prodávat padělky. Lze však získat i legální, dobře provedené napodobeniny, které vyrábí například španělská firma GECO nebo firma H.S., která dodává na trh přesné kopie revolverů Colt 1872 nazývaný Model 21 a Model 121.