Pan pilot Formule 1 Lewis Hamilton

front.post
front.public: 07. 10. 2013
time01
Lewise vždycky lákaly adrenalinové sporty. Zpočátku se věnoval karate a už ve dvanácti letech získal svůj první černý pás. Rváč je to tedy od narození. Dnes své bitvy předvádí v monopostu Formule 1 a je jednou z největších celebrit tohoto sportu.

V šesti letech poprvé seděl Lewis v motokáře. Od roku 1993, když mu bylo osm let začal v motokárách závodit a v podstatě ihned vyhrávat. Když mu bylo 9 let, setkal se s šéfem týmu McLaren Ronem Dennisem a řekl mu: „Jednou pro vás budu závodit. Budu závodit za McLaren.“

V letech 1993–1996 Lewis Hamilton závodí v motokárových soutěžích začínajících jezdců, v roce 1997 se účastní soutěží Junior Yamaha, o rok později se úspěšně zapsal v seriálu Junior Intercontinental A, kde závodí ještě i v roce 1999.

V té době podepsal smlouvu s McLarenem jako jezdec, který bude tímto týmem podporován. Tato smlouva také obsahovala klauzuli, že by mohl někdy jezdit ve Formuli 1. Hamilton se tak stal nejmladším pilotem historie, který měl kontrakt s Formulí 1.

V roce 2000 Lewis Hamilton přechází do Formule A, kde se stává motokárovým mistrem Evropy a vítězem Světového poháru, o rok později pak do Formule Super A. Díky svým motokárovým úspěchům získal v roce 2000 od Britského závodnického jezdeckého klubu titul „Vycházející Hvězda“.

Hamiltonova závodnická kariéra ve vozech začala v roce 2001 v Britské Formuli Renault Winter Series, o rok později závodil v Britské Formuli Renault s týmem Manor Motorsport. S týmem Manor pokračoval i v následujícím roce a tentokrát šampionát vyhrál.

Titul jej vynesl na vrchol žebříčku automobilových závodníků a Lewis dosahoval skvělých výsledků. Ne vždy se mu, samozřejmě, dařilo, některý ze závodů skončil neúspěchem a neminuly jej ani úrazy a havárie. Účastnil se Britské Formule 3, Grand Prix Macau a v Koreji, Evropské série Formule 3, vyhrál Bahrajnskou F3 Superprix, jel také Grand Prix Macau F3.Na konci roku 2004 poprvé testoval pro McLaren, na okruhu v Silverstone.
V roce 2005 se Lewis přesunul do Evropské série šampiónů ASM, kde jasně dominoval. Ještě stihl také vyhrát Formuli 3 Marlboro Masters na okruhu Zandvoort. Na první pokus zvítězil také v sérii GP2.

Po sezóně figuroval Hamilton v časopise Autosport mezi 50 nejlepšími jezdci roku 2005, kde se umístil na 24. místě.

Jeho šťastná hvězda strmě stoupala vzhůru a dosahoval jednoho úspěchu za druhým. Lewis Hamilton je prvním jezdcem tmavé pleti ve Formuli 1, stal se mistrem světa ve Formuli 1, když v posledním závodě předehnal o jeden bod svého jediného protivníka Filippeho Massu. Je historicky nejmladším závodníkem, který kdy vedl v průběhu celkového pořadí F1.

Lewis Hamilton sám tvrdí, že za jiný tým než McLaren by jezdit nechtěl. V jeho barvách dosáhl na mety nejvyšší.

V březnu rok 2009 převzal v Buckinghamském paláci z rukou královny Alžběty II. Řád britského impéria. Londýnské muzeum voskových figurín Madame Tussauds odhalilo ve vosku vyvedenou sochu Lewise Hamiltona, která je oblečená do závodní kombinézy a veškerých dalších doplňků pro závod, v ruce drží přilbu a rukavice.

Lewis již má také i svoje poštovní známky. První vydala Britská královská pošta a druhou v lednu 2009 ostrov Man.

 

 

Foto © Depositphotos.com/ Максим Пышный